Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne

Lekarze ostrzegają, że rośnie liczba zarażonych chorobami wenerycznymi. Problem dotyczy zwłaszcza młodych ludzi.

UNICEF ostrzega, że do 2030 roku na świecie liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków wzrośnie o 60 procent. Dotyczy to także Polski. To samo zjawisko występuje na Warmii i Mazurach. Do punktu konsultacyjno – diagnostycznego Krajowego Centrum ds. AIDS w Olsztynie zgłaszają się już 17-18 latkowie. Zdaniem Elżbiety Michalak z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Olsztynie spowodowane jest to brakami w edukacji seksualnej.

Lekarze notują także wzrost zachorowań na kiłę. W samym tylko szpitalu miejskim w Olsztynie odnotowano aż 16 przypadków kiły, w tym 4 u kobiet w ciąży. To tylko ujawnione przypadki. Szacuje się, że zarażonych może być dwa razy więcej.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

W olsztyńskim Sanepidzie we wtorki i czwartki od 15 do 18 działa punkt konsultacyjno – diagnostyczny Krajowego Centrum ds. AIDS, gdzie bezpłatnie można zrobić testy na obecność wirusa HIV.

 

(dgrz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, choroba, hiv, choroby, choroby weneryczne
Są sposoby na świąteczne przejedzenie

Za nami świąteczny czas, w większości, spędzony przy suto zastawionych stołach. Polskie Radio Olsztyn podpowiada jak sobie poradzić z efektami przejedzenia. Jak mówi olsztyński gastrolog Marek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV