Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba zakażonych wirusem HIV

W Polsce przybywa zarażonych wirusem HIV

W Polsce przybywa zarażonych wirusem HIV, ale nawet 70 procent z nich może o tym nie wiedzieć. Od roku 2005 do marca tego roku pozytywny wynik miało ponad 20 tysięcy 200 osób.

Tymczasem na Warmii i Mazurach coraz mniej osób bada się na obecność wirusa HIV. Obecność wirusa, który prowadzi do AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności można stwierdzić tylko poprzez testy. I właśnie do takich bezpłatnych i anonimowych badań zachęca rozpoczynający się Europejski Tydzień Testowania na HIV. Jak mówi Elżbieta Michalak z olsztyńskiego Sanepidu, w województwie warmińsko-mazurskim wykryto do tej pory ponad 600 takich przypadków.

Co roku przybywa około 20-30 zakażeń wirusem HIV. W latach 80. zarażenia dotyczyły głównie narkomanów, którzy używali niesterylnych strzykawek, a na początku tego wieku – par heteroseksualnych. Teraz są to przede wszystkim mężczyźni MSM, czyli „mający seks z mężczyznami”. Podstawową drogą zarażenia się wirusem jest krew, ale w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Najczęściej wirus przenoszony jest drogą płciową. Testy na obecność wirusa HIV powinny robić wszystkie kobiety w ciąży. Najlepiej aby skierowanie na badania wydał lekarz ginekolog, który ma na to pewną pulę pieniędzy z NFZ.

Bezpłatne i anonimowe testy na HIV wykonują punkty konsultacyjno diagnostyczne działające w Sanepidzie. – Jest to rozmowa i pobranie niewielkiej ilości krwi – wyjaśnia Barbara Dolińska, doradca w takim punkcie w Olsztynie. W przypadku wyniku dodatniego, pacjent od razu kierowany jest do lekarza, który decyduje czy podawać leki. W zeszłym roku w Polsce wykryto 428 zakażeń wirusem HIV, przy czym 90% z nich dotyczy mężczyzn. Punkt konsultacyjno- diagnostyczny w olsztyńskim Sanepidzie jest czynny we wtorki i czwartki od godziny 15 do 18.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

(kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, badania, choroba, hiv, aids
Depresja powodem kłopotów Ryszarda Rynkowskiego

Depresja jest powodem agresywnego zachowania popularnego piosenkarza Ryszarda Rynkowskiego. Stan depresji utrzymywał się od dłuższego czasu – powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn Marek Dębski, który jest szefem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV