Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie zużycie energii elektrycznej. W Bliższych spotkaniach podpowiadamy, jak zaoszczędzić na prądzie i nie tylko

10 stycznia to Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Warto więc spojrzeć na własne nawyki od strony ekonomicznej i ekologicznej.

Tym bardziej, że koszty zużycia energii, to istotny element naszego domowego budżetu. Ponadto oszczędzając energię, chronimy środowisko naturalne. Dziś w Bliższych spotkaniach o oszczędzaniu energii.

Jedną z podstawowych opłat związanych z eksploatacją domu czy mieszkania są koszty ogrzewania. Opłaty z tego tytułu bywają dość wysokie i mogą stać się sporym obciążeniem naszego domowego budżetu. Konrad Nowak, prezes Olsztyńskiego MPEC-u był gościem Bliższych spotkań.

M. Lewiński: Jak oszczędzać energię cieplną?

K. Nowak: Po pierwsze właściwe korzystanie z tego ciepła, czyli nie przegrzewanie mieszkań. Nie doprowadzajmy do takiej sytuacji, że temperatura w mieszkaniach będzie skakać. Jak jest za niska, to wtedy chcemy się szybko dogrzać i korzystamy z różnych rozwiązań, może nie do końca przemyślanych. Jak jest za wysoka, to wtedy tracimy za dużo ciepła, a nasze mieszkania mają swój naturalny bufor. My sami jesteśmy w pewnym sensie jakimś grzejnikiem i oddajemy ciepło. Czynności, które wykonujemy też oddają ciepło. To jest zdecydowanie istotnie, żeby o tym cały czas myśleć i mieć świadomość tego.

M. Lewiński: A wentylacja?

K. Nowak: Tak, wentylacja mieszkań jest ważna. Jeżeli we właściwy sposób wentylujemy mieszkania, to też mamy inne poczucie komfortu ciepła. Osobiście staram się zawsze zalecać takie rozwiązanie, żeby wentylować mieszkanie. Jeżeli dysponuje tylko naturalną wentylacją, a nie jakąś wymuszoną, to warto to robić w sposób krótki i intensywny. Czyli na chwilę uchylamy okna, wpuszczamy świeże powietrze i zamykamy.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Rośnie zużycie energii elektrycznej w Polsce – tak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W listopadzie 2018 roku krajowe zużycie wzrosło o 0,19% w skali roku i wyniosło 14,65 Twh.

Jak wybrać sprzęt gospodarstwa domowego, żeby zmniejszyć rachunki za prąd? W Bliższych spotkaniach o klasach energetycznych sprzętu gospodarstwa domowego. Co powinnyśmy brać pod uwagę kupując nowy sprzęt? Doradzał Marcin Kochanowski, kierownik sklepu z artykułami gospodarstwa domowego na olsztyńskim Zatorzu.

M. Lewiński: Jaka jest różnica między tym sprzętem: A++ a tym, który ma jeden plus?

M. Kochanowski: W stosunku rocznym będzie to ok. 10-15 złotych, więc tak naprawdę będzie to nieodczuwalne. Tym bardziej, że dane podawane przez producentów na tabliczkach dotyczą warunków laboratoryjnych. Kiedy przyjdą święta i włożymy tam dużo jedzenia, to lodówka z trzema plusami nawet nie zdąży się wychłodzić. Producenci, aby zmniejszyć zużycie energii zmniejszają kompresor. Tak samo, jakbyśmy mieli samochód – zmniejszając silnik teoretycznie zmniejszamy zużycie, ale jeżeli spróbujemy docisnąć gazu, to auto nie pójdzie. Tak samo przy lodówce.

W przypadku pralek jest troszeczkę inaczej. To jest specjalny program pozwalający zaoszczędzić energię tzw. eco. Niestety nie każdy chce czekać 4 godziny na pranie. Tym bardziej, że jesteśmy przyzwyczajeni w naszych sprzętach, że one robią to w godzinę, półtorej. Więc dłuższe, ale oszczędniejsze programy są rzadko przez klientów wykorzystywane. W tym wypadku różnica między A+, a A++ nie będzie w żaden sposób odczuwalna.

M. Lewiński: Ja szukam jeszcze takiego powiązania pomiędzy tą wysoką klasą energetyczną sprzętu, a jego prawdziwą jakością. Mam wrażenie, że to wszystko w środku te całe ”bebechy” są na tyle wyśrubowane, że przez to taka pralka czy lodówka pochodzi nam nie 15, a 2 lata?

M. Kochanowski: Osiem lat, to jest okres ile sprzęt ma dziś chodzić i dłużej raczej nie powinien wytrzymać. Powiedzmy sobie szczerze producenci też dbają o to, żeby sprzęt nie był wieczny, bo rynek się nie kręci, a jeżeli rynek się nie kręci, no to się nie sprzedaje. Tym bardziej, że sprzęt jest dzisiaj o wiele tańszy niż kiedyś. Więc nie spodziewajmy się tego, że nowy sprzęt będzie chodził 15 lat. Osiem, nie więcej. Jeżeli pochodzi tyle – trzeba się cieszyć.

Posłuchaj rozmowy

Jak dobrać odpowiednie kaloryfery do danego pomieszczenia? Jak oszczędzać mądrze energię cieplną w domu?

Przede wszystkim doszczelniamy wszystkie okna, drzwi, otwory wentylacyjnych, które nawiewają nam zimne powietrze. Wietrzymy pomieszczenia krótko, ale intensywnie, czyli zakręcamy grzejnik, otwieramy okno i szybkie wietrzenie. Później zamykamy okno i odkręcamy ponownie zawory. Jak wychodzimy do pracy zamykamy poszczególne pomieszczenia i przykręcamy kaloryfery – radził handlowiec Paweł Matusiak.

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w energia, Mpec, oszczędzanie, ciepło, zużycie energii
Prawie 700 odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu. Silny wiatr przyczyną awarii

Przyczyną awarii był silny wiatr. Jak zapewnia Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, trwają prace nad przywróceniem prądu w gospodarstwach domowych. W nocy na wschodzie kraju...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV