Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozbito międzynarodową szajkę przemytników papierosów

Szajka przemycała tytoń w betonowych blokach. Fot. straż graniczna

Funkcjonariusze straży granicznej z Warmii i Mazur rozpracowali międzynarodową siatkę przemytników papierosów.

Grupa zajmowała się przemytem papierosów do Belgii i Wielkiej Brytanii. Na terenie Polski współdziałały grupy z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Przestępcy przemycali rosyjskie papierosy i krajankę tytoniową do Anglii dwoma kanałami przerzutowymi. Jeden prowadził z Rosji i Łotwy przez Litwę, Polskę i Belgię, drugi z Federacji Rosyjskiej i Łotwy przez Skandynawię i Belgię.

Po nawiązaniu współpracy przestępcy podzieliły między siebie zadania. Ci z Warmii i Mazur odpowiadali za organizację przemytu papierosów z Łotwy do Wielkiej Brytanii. Ponadto na terenie Belgii w wynajętym budynku po starym browarze zorganizowali fabrykę, w której nielegalni imigranci z Mołdawii, przerabiali przemyconą krajankę na papierosy. Znaleziono tam 30 ton tytoniu o szacunkowej wartości ponad 12 i pół miliona złotych oraz pół miliona paczek papierosów wartych prawie 5 milionów złotych.

Papierosy były pakowane w puszki po groszku spożywczym. Fot. straż graniczna

Działalność przestępczej spółki naraziła polski Skarb Państwa na straty około 9 i pół miliona złotych. Jeszcze większe straty z tytułu niezapłaconych podatków wyliczają belgijskie służby. Chodzi o 22 miliony euro. Olsztyńska Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia. 16 osobom przedstawiono już zarzuty. Zatrzymano 9, pozostałe będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

W lipcu 2011 roku strażnicy graniczni zaczęli śledzić działania mieszkańców podolsztyńskiego Barczewa – mówiła reporterce Radia Olsztyn Aleksandrze Skargo Justyna Szubstarska z Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago:

00:00 / 00:00

Olsztyńska Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia. 16 osobom przedstawiono już zarzuty. Zatrzymano 9, pozostałe będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. (wch/skr/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w siatka przemytników, szajka
Policja rozbiła szajkę

Policjanci rozbili szajkę, która zajmowała się produkcją i handlem nielegalnym tytoniem, papierosami i spirytusem. Grupę rozpracowali funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego we współpracy z toruńską Służbą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV