Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozliczamy się z podatku dochodowego. Pamiętajmy o 1% dla potrzebujących

Fot. Archiwum własne

Zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego. Z tej okazji każdy może przekazać 1% podatku. Do tego zachęcali Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski w Bliższych Spotkaniach.

W ubiegłym roku około 440 tysięcy podatników z Warmii i Mazur zdecydowało, że ich 1% pozostanie w regionie. Dało to kwotę 17 milionów złotych.

Gościem Bliższych Spotkań był ksiądz Paweł Zięba – dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

I. Malewska: Caritas już od wielu lat zachęca do tego, by 1% naszego podatku przekazywać na ten konkretny cel. Dlaczego jest to tak ważne?

Ks. P. Zięba: Jest to bardzo ważne, ponieważ wiąże nas z ludźmi, którzy przekazują 1%. To jest konkretne oddanie wypracowanej części podatku na pomoc dla potrzebujących: bezdomnych, dzieci oraz na cele, które Caritas może realizować.

K. Kaszubski: Ważne jest, żeby przy przekazywaniu 1% podatku zaznaczyć, że jest to Caritas Archidiecezji Warmińskiej?

Ks. P. Zięba: Oczywiście, bo każda z Caritas diecezjalnych jest odrębną jednostką, ale wszyscy współpracujemy. Caritas Polska jest też odrębną organizacją, która od wielu lat zbiera na sprzęt rehabilitacyjny. My również korzystamy z tej puli, ale zachęcamy do tego, aby pamiętać o nas i zaznaczyć 1% dla Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

I. Malewska: W tym roku pojawia nowy cel, czyli stacjonarne hospicjum dla dzieci.

Ks. P. Zięba: Nasze doświadczenie w opiece nad dziećmi pokazuje, że jest potrzeba takiego miejsca, gdzie dzieci i rodzice będą mogli dostać profesjonalną opiekę medyczną. Bardzo cieszymy się, że budynek przy ulicy Kromera jest już własnością Caritas. Prowadzimy prace projektowe, żeby jak najszybciej zaadaptować go na potrzeby hospicjum.

Posłuchaj rozmowy z księdzem Pawłem Ziębą.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Bożena Ulewicz – Rzecznik Wojewody Warmińsko Mazurskiego i członek zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej była kolejnym Gościem Bliższych spotkań

K. Kaszubski: Część z tych organizacji pożytku publicznego podlega kontroli wojewody.

B. Ulewicz. Zgadza się. Wydział Finansów i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego na zlecenie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej corocznie przeprowadza taką kontrolę wybranych organizacji. W 2017 roku skontrolowano 5 organizacji i fundacji. Kontrole te są bardzo szczegółowe. Istotne jest, czy na potrzeby ewidencjonowania środków pochodzących oraz wydatkowanych w ramach 1% podatku dochodowego wyodrębniono osobne konta księgowe. Wyniki kontroli za 2017 rok będą znana po 15 lipca 2018 roku.

I. Malewska: Wiemy, że kontrole wykazały pewne uchybienia. Czego one dotyczyły?

B. Ulewicz. Takie poważniejsze uchybienia dotyczyły braku wyodrębnionej ewidencji księgowej wydatków z 1%, a druga rzecz to niezgodność pomiędzy sprawozdaniem a rzeczywistością, która jest w dokumentach.

K. Kaszubski: Z punktu widzenia państwa, władzy na ile ważne jest to, żeby ten 1% trafiał do organizacji lokalnych?

B. Ulewicz: Ja myślę, że to taki patriotyzm lokalny chyba wskazuje na to, żeby pomagać tym, których mamy w zasięgu swojego wzroku. Bardzo często duże organizacje mają subkonta dla poszczególnych osób i zdarza się, że wspieramy często konkretne osoby znane nam z imienia i nazwiska. Wtedy bardzo łatwo dowiedzieć się, jak te pieniądze są rozdysponowane. Rozglądajmy się po własnym podwórku, żeby te pieniądze zostały tutaj.

K. Kaszubski: To, co mi się podoba w tym 1% to, że jest to wolność wyboru.

B. Ulewicz. Wolność wyboru pomimo tych uchybień, które się zdarzają. Jest mimo to jakaś transparentność wydatkowania tych pieniędzy.

I. Malewska: Przed nami już XX edycja Wenty Dobroczynnej?

B. Ulewicz: 4 lutego organizujemy wentę dobroczynną na ostródzkie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zbieramy środki na rewitalizację budynku, gdzie znajdą możliwość rehabilitacji , przebywania, terapii zwłaszcza dzieci. Okazuje się, że projektant , który przygotowywał cały ten projekt zapomniał o dachu i zbieramy pieniądze właśnie na dach tego ośrodka.

Posłuchaj rozmowy z Bożenną Ulewicz

W jaki sposób, na jakie cele i ile w naszym regionie przekazujemy z 1% podatku dochodowego – Renata Kostowska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Renatą Kostowską

Do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem z niepełnosprawnościami sprzężonymi zachęcała też Agnieszka Jabłońska – przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Jabłońską

Do wsparcia rozwoju dzieci utalentowanych, uczniów Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dywitach zachęcał Janusz Ciepliński – dyrektor szkoły.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Cieplińskim

Redakcja: A. Dybcio/D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, hospicjum, Bliższe spotkania, Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Za tydzień ostatnie szkolenie z Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Znamy miejsca i godziny

Elektroniczny Jednolity Plik Kontrolny VAT na razie muszą składać tylko firmy duże, średnie i małe. Od nowego roku będą go wypełniać także firmy mikro. Na Warmii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV