Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Radio Olsztyn odwiedziło cztery szkoły w: Jezioranach, Gietrzwałdzie, Kozłowie i Świątkach

4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół wraca do szkoły. Dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Na Warmii i Mazurach naukę rozpoczyna prawie 230 tysięcy uczniów i 13 tysięcy pierwszoklasistów. Do pracy po wakacjach wróciło 30 tysięcy nauczycieli.

Nowy rok szkolny to kolejny etap wprowadzania reformy edukacji i kolejne zmiany m.in. nowy egzamin w szkole podstawowej, rozwój szkolnictwa zawodowego i lżejsze tornistry. Od września obowiązuje nowy sposób awansu zawodowego i oceniania pracy nauczycieli.

Reporterzy Radia Olsztyn byli w szkołach w Kozłowie, Gietrzwałdzie, Świątkach i Jezioranach. Główne wojewódzkie obchody odbyły się w Zespole Szkół w Jezioranach. Tam również jest nasze studio wyjazdowe.

JEZIORANY

W inauguracji roku szkolnego w Jezioranach uczestniczył metropolita warmiński. W rozmowie z Radiem Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński zwrócił uwagę na to, że edukacji musi towarzyszyć wychowanie i dodał, że kościół na Warmii zawsze uczestniczył w tym procesie.

K. Kaszubski: Księże Arcybiskupie, przed chwilą widzieliśmy piękny moment – w tłumie dzieci wychodziliśmy na przerwę.

Arcybiskup J. Górzyński: Wszyscy wspominamy te wspaniałe momenty, kiedy rozpoczynaliśmy naukę. Jak się rozmawia z dziećmi, to wspominają, że trochę szybko wakacje się skończyły. Pamiętamy jednak, że przecież nam się też za szybko kończyły. Niezależnie od tego widać zarówno radość ze wspólnego spotkania z kolegami, a także radosne chwile w oczekiwaniu tego, co przed nami. Bardzo się cieszę, że jest dużo akcentów, które dzisiaj mogliśmy usłyszeć na oficjalnym rozpoczęciu. Bardzo pozytywnie nastrajają one do rozpoczynającego się roku. Nie tylko składane obietnice, ale i pewne konkrety, które organizatorzy życia szkolnego potrafią przedłożyć.

K. Kaszubski: Jak Ksiądz Arcybiskup widzi rolę Kościoła w kształtowaniu dobrych postaw? Szkoła ma hodować nie tylko geniuszy, ale również dobrych obywateli?

Arcybiskup J. Górzyński: Edukacji w formie zdobywania wiedzy nie wolno oderwać od tego, co nazywamy rozwojem ogólnym, czyli właśnie wychowaniem, dojrzewaniem całego człowieka. Można dobrze wykształcić człowieka, który będzie źle wychowany. To są rzeczy wspólne, które potem decydują o tym, czy ta wiedza będzie spożytkowana.

Posłuchaj rozmowy z Arcybiskupem Józefem Górzyńskim

Wojewoda warmińsko mazurski Artur Chojecki przypomniał o kolejnym etapie wdrażania reformy oświaty. Jego zdaniem szkoły są bardzo dobrze przygotowane do zajęć.

Posłuchaj rozmowy z wojewodą Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Studio Bliższych Spotkań odwiedzili tegoroczni pierwszoklasiści i ich rodzice.

00:00 / 00:00

Pół tysiąca dzieci rozpoczęło nowy rok szkolny w Zespole Szkół w Jezioranach. Jakie wyzwania na nich czekają? O tym opowiada Piotr Smoleński, dyrektor Zespołu Szkół w Jezioranach.

K. Kaszubski: Panie Dyrektorze. To chyba duże wyróżnienie, że tutaj padły słowa – „rok szkolny 2018/2019 uważam za rozpoczęty”?

P. Smoleński: Tak, wyróżnienie jest bardzo duże. Z tego, co wiem jest to pierwszy raz w historii Jezioran, kiedy Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbywa się u nas. Po początkowym zaskoczeniu oraz przemyśleniu wszystkiego pomyślałem: dlaczego nie. Jesteśmy dużą szkołą, mamy swoje dokonania, wspaniałe dzieci, bardzo oddanych, dobrych nauczycieli, oraz ogólnie wszystkich pracowników szkoły. Cieszymy się. Jest nam bardzo miło, czujemy się wyróżnieni i myślę, że spełnimy wymogi, które przed nami na ten rok postawiono.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Smoleńskim

00:00 / 00:00

GIETRZWAŁD

Uczniowie zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnych w Gietrzwałdzie żałują, że to koniec wakacji. Byli też tacy którzy, chcieli już wracać do szkoły.


ŚWIĄTKI

28 pierwszoklasistów rozpoczęło nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej w Świątkach. Podczas uroczystego apelu do uczniów trafiły odblaski z logo Radia Olsztyn. W szkole w Świątkach uczy się 291 uczniów z 16 miejscowości w gminie. W tym roku w apelu po raz pierwszy uczestniczyli także uczniowie okolicznego gimnazjum, w którym po reformie oświatowej została tylko jedna klasa.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

KOZŁOWO

Ośmioklasiści ze szkoły w Kozłowie pod Nidzicą w tym roku chcą przede wszystkim zrealizować swoje plany.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Kolejne wakacje już 21 czerwca 🙂

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, rok szkolny, video
Krzysztof Nowacki: „W tym roku szkolnym nowością są egzaminy 8-klasistów, e-legitymacje, lżejsze tornistry i dłuższe przerwy obiadowe”

Początek roku szkolnego, to trudny czas dla dzieci młodzieży – mówił w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki Na Warmii i Mazurach naukę rozpocznie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV