Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się rok Feliksa Nowowiejskiego

Rozpoczynający się 2016 jest m.in. rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Kompozytor, dyrygent, pedagog, organista i szambelan papieski był związany z Warmią i Mazurami.

Feliks Nowowiejski urodził się w 1877 roku w Wartemborku, dzisiejszym Barczewie i mieszkał 9 lat w Olsztynie. Feliks Nowowiejski to autor muzyki do Roty Marii Konopnickiej oraz hymnu O Warmio moja miła, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci kompozytora, a w 2017 – 140. rocznica jego urodzin.

Ze swojego patrona dumni są mieszkańcy Barczewa, gdzie w domu, w którym się urodził jest teraz jego muzeum, a co roku w tym mieście odbywa się konkurs chórów jego imienia.

00:00 / 00:00

Pierwszym akcentem obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego będzie koncert chóru Bel Canto, który odbędzie się 18 stycznia w Olsztynie, w rocznicę śmierci kompozytora.

Chór Bel Canto. Fot. Łukasz Węglewski

(dgrzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, Feliks Nowowiejski
2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego!

Sejm ogłosił rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego.Uchwałę przyjęto bez głosów sprzeciwu.Głosowało 411 posłów obecnych na sali. W 2016 roku przypada 70 rocznica śmierci, a w 2017...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV