Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęła się doroczna impreza kresowa Kaziuki-Wilniuki

Dziś rozpoczyna się XXXIV Festiwal Kultury Wileńskiej  w Lidzbarku Warmińskim, Szczytnie, Bartoszycach, Kętrzynie i Olsztynie, a także w Gietrzwałdzie. Tegoroczne hasło festiwalu to „Wileńszczyzna na Warmii”

Jolanta Adamczyk – koordynatorka Kaziuków – Wilniuków była gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Jolanta Adamczyk, koordynatorka Kaziuków-Wilniuków. Fot. A. Podbielska

A. Lipczyńska: Jakie były początki festiwalu, pewnie bardzo skromne i była mowa tylko o jednej miejscowości?

J. Adamczyk: Tak. W 1985 roku w Klubie Seniora zaczęliśmy organizować takie wspomnienia związane z tradycją kaziukową, bo akurat niektórzy z nich obchodzili imieniny świętego Kazimierza 4 marca. W następnym roku staraliśmy się zaprosić zespoły, które w swoim repertuarze miały folklor wileński. Przez 5 lat było to organizowane w granicach obecnej Rzeczpospolitej. W 1990 roku pierwszy raz pojechaliśmy do Wilna i tam nawiązaliśmy współpracę z redakcją Kuriera Wileńskiego. Zaczęły przyjeżdżać do nas najlepsze zespoły polskie z Litwy.

K. Kaszubski: Wizyta tutaj w Polsce osób, które żyją cały czas na Litwie, też jest olbrzymim przeżyciem emocjonalnym?

J. Adamczyk: Bardzo, zwłaszcza w czasach, kiedy było trudno o wyjazd za granicę. Tak naprawdę te zespoły przyjeżdżając tutaj przyjeżdżały nie tylko na spotkania, ale także po wsparcie finansowe. Przez te wszystkie lata staraliśmy się poprzez towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej wspierać zespoły między innymi organizując różne dary, wypłacając symboliczne honoraria. Przez te wszystkie lata budowaliśmy taką niesamowitą więź, bo na początku czuli się obco.

A. Lipczyńska: Tego dialogu trzeba było się nauczyć. Teraz jedni i drudzy są ciekawi życia w jednym i drugim miejscu, bo te koncerty, to także spotkania i rozmowy?

J. Adamczyk: Dokładnie. Przyjeżdżają młodzi ludzie, powstają przyjaźnie. Młodzi mają wspólne projekty, mogą się wzajemnie inspirować, budują program, żeby przyjechać na Kaziuki – Wilniuki i żeby wystąpić w pięciu miastach. To jest bardzo ważne, że pracują nad repertuarem, żeby miał jak najwyższy poziom artystyczny.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Dodajmy, że w niedzielę  w Gietrzwałdzie  odbędzie się Kiermasz Kaziukowy, na którym wystąpi zespół Rudomianka z Litwy.

Autorka: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Od obwodu kaliningradzkiego oddzieli nas zapora

Płot, który ma zatrzymać dziki chore na ASF zostanie wzniesiony m także na granicy z obwodem kaliningradzkim. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wybudowanie zapory na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV