Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęły się Dni i Noce Szczytna. Festiwal dobrej muzyki, rękodzieła i walk rycerskich potrwa do niedzieli

Dni i Noce Szczytna. Fot. K. Pakulnicki

Dzisiaj rozpoczęły się 27. Dni i Noce Szczytna. Do niedzieli miasto odwiedzi tysiące turystów, którzy przyjechali wypoczywać na Warmii i Mazurach. Jest tam także letnie studio Polskiego Radia Olsztyn. Osoby, które odwiedziły studio mogły wysłać do swoich bliskich Wakacyjną Pocztówkę Polskiego Radia Olsztyn.

Gościem Leszka Cimocha w Najlepszej Porze Dnia była Danuta Górska, burmistrz Szczytna.

Leszek Cimoch: Dni i Noce Szczytna już się zaczęły, ponieważ trwa Jarmark Jurandowy. O godzinie 19.00 na placu Juranda pierwszy koncert, ale nie tylko …

Danuta Górska: Przekazane zostaną klucze do miasta. Odbierze je Jurand wraz ze swoją świtą. Cały orszak przejdzie wzdłuż głównej ulicy od Domu Kultury do Placu Juranda. To pewnego rodzaju tradycja, ponieważ ta sama osoba od 27 lat przebiera się za postać Juranda. To się sprawdza, ponieważ mieszkańcy są zadowoleni i chcą z nami świętować. To bardzo ważne, że i turyści wybierają Szczytno spośród wielu miast Warmii i Mazur.

Leszek Cimoch: Rock Beat rozpoczyna trzydniowy przegląd zespołów muzycznych. W sobotę będzie Big Beat, a w niedzielę Dance Beat. Na szczycieńskiej scenie także zespół Pieśni i Tańca „Ziemia żywiecka”. Z Żywcem macie bliskie kontakty.

Danuta Górska: Tak, to miasto partnerskie, bardzo z nami zaprzyjaźnione. Zawsze staramy się to zaakcentować. W tym roku właśnie „Ziemia żywiecka”. W wydarzeniu będzie uczestniczył także burmistrz Antoni Szlagor. Nasi mieszkańcy bardzo lubią akcenty góralskie. Rzeczywiście każdy dzień to będą koncerty o innym charakterze. Zależy nam na tym, aby każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

Leszek Cimoch: Jutro także koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Klenczona.

Danuta Górska: Będą utwory Krzysztofa Klenczona i muzyka, którą grano w czasach, kiedy żył. To dla nas ważne, ponieważ Krzysztof Klenczon w Szczytnie mieszkał, chodził do szkoły i spędził wiele lat. Podczas tych uroczystości będzie obecna jego rodzina.

W trakcie Dni i Nocy Szczytna na kilkunastu stanowiskach będzie można podziwiać m.in. ręcznie szyte pluszaki, zabawki z drewna lub osadzoną w tradycji huculskiej biżuterię. Natomiast na dziedzińcu Ratusza powstanie wioska rycerska. W sobotę będzie można spróbować swych sił w Otwartym Konkursie Łuczniczym o puchar Juranda.

Program:

Piątek – 21 lipca

– Uroczysta Inauguracja Dni i Nocy Szczytno 2017
– Old Breakout, Hunter, Noe Oberschleisen

Sobota – 22 lipca
– Jan Yanina Iwański, Feel,  Varius Manx & Kasia Stankiewicz

Niedziela – 23 lipca
– Uroczyste Zakończenie Dni i Nocy Szczytno 2017
– Harlem, Agata Sobocińska, Power Play, Magda Femme

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, koncert, atrakcje
Aurelia Luśnia: Moja płyta tworzyła się „po godzinach”

Kolejnym gościem Agnieszki Lipczyńskiej w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn jest Aurelia Luśnia - olsztyńska wokalistka, która wydała nową płytę, "Po Godzinach". Sama artystka uważa, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV