Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się przebudowa peronów tramwajowych

Tramwaje mają rozpocząć kursy w Olsztynie od połowy grudnia. Fot. Łukasz Węglewski

Rusza przebudowa 7 z 40 nowych peronów tramwajowych w Olsztynie. Perony są nowe, ale trzeba je poprawić, ponieważ nie mieści się na nich przegubowy tramwaj.

Jak powiedział nadzorujący budowę linii tramwajowych w mieście Andrzej Karwowski, przebudowy wymagają perony, które są ulokowane tuż za zakrętami. Przegubowy tramwaj nie może na tych peronach otworzyć drzwi, rysuje się też jego karoseria. Według zapewnień Karwowskiego , przebudowa peronów nie będzie niczym skomplikowanym i potrwa kilka dni, a roboty zostaną wykonane na koszt firm, które je zbudowały.

W jego ocenie na etapie projektowania linii tramwajowych nie dało się przewidzieć tych problemów i – zdaniem Karwowskiego – nic nie wskazuje na to, by ktoś czegoś zaniedbał. Niektórych rzeczy po prostu nie da się przewidzieć – podkreślił.

Nieprawidłowości w budowie peronów wykryto podczas czterech jazd testowych, które przeprowadzono nocą. Jazdy te pokazały także, że na niektórych odcinkach tramwaj może rozwijać prędkość 70 km/godz. oraz że jest bardzo cichy.

Regularne kursy tramwajów spodziewane są od połowy grudnia. Do tego czasu tramwaje będą jeździć po Olsztynie bez pasażerów – miasto nie wyklucza, że zrobi mieszkańcom mikołajkowy prezent i 6 grudnia prawdopodobnie będzie można się okazyjnie przejechać.

Tramwaje wracają do Olsztyna po 50 latach przerwy. Linie zbudowano od nowa, w związku z tą inwestycją przebudowano gruntownie kilka ważnych ulic, a jedną zbudowano od nowa.

Budowa linii tramwajowych w Olsztynie i zakup taboru finansowane są z programu Rozwój Polski Wschodniej.

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, przebudowa
Olsztyn: od połowy grudnia pasażerowie pojadą tramwajami

Tramwaje z pasażerami pojadą bez opóźnień - zapewniają władze Olsztyna. Tramwaj ma za sobą cztery przejazdy techniczne, w czasie których pokonał wszystkie trasy - poinformowali urzędnicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV