DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro

Rozpoczyna się Puchar Świata w skokach. W Wiśle inauguracja sezonu

W sobotę konkurs drużynowy, pierwsze indywidualne zmagania zaplanowano  w niedzielę. W dotychczasowej  38-letniej historii  zawodów zdobywca Kryształowej Kuli zaczynał zazwyczaj od podium w konkursie inauguracyjnym.

Według statystyk tak było 11 razy, po raz ostatni  w sezonie 2007/08, kiedy od początku w wielkiej formie był Thomas Morgenstern. Austriak wygrał sześć pierwszych konkursów.

Najlepszy w poprzednim cyklu Austriak Stefan Kraft zaczął od dziewiątego miejsca w Kuusamo. Z pięciu przypadków, w których triumfator cyklu nie zdobył punktów na inaugurację, trzy są dziełem Polaków. Adam Małysz swój pierwszy wielki sezon zaczął w 2000 roku od dyskwalifikacji w eliminacjach za zbyt długie narty.

Natomiast sześć lat później na pierwsze zawody w Kuusamo duży wpływ miała pogoda i „Orzeł z Wisły” zajął w nich 34. miejsce.

W 2013 roku kapryśnej aurze rady nie dał Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi w Klingenthal został sklasyfikowany na 37. miejscu, a sensacyjnym zwycięzcą jednoseryjnego konkursu został wówczas Krzysztof Biegun.

Zdobywcy Pucharu Świata w skokach narciarskich i ich lokata w inaugurujących sezon zawodach: