Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie

W Barczewie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Fot. Marek Lewiński

Już jutro, we czwartek, w Barczewie przemarszem chórów, a potem koncertem w amfiteatrze rozpocznie się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej. Kilkanaście chórów z całej Polski oraz chór żeński z Wilna przeszło w tym roku eliminacje i w piątek od rana w Skarbcu Kultury Europejskiej występy zespołów będzie oceniało czteroosobowe międzynarodowe jury.

Laureatów poznany w sobotę. Festiwal to nie tylko konkurs, to również koncerty towarzyszące.

– Od początku, czyli od 2002 roku zależało nam, aby upamiętnić postać twórcy „Roty” i „Hymnu Warmii” – mówi Danuta Zielonka, dyrektor organizacyjny festiwalu i prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich, które było inicjatorem imprezy.

00:00 / 00:00

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 11 chórów z Polski i chór żeński „Viva” z Wilna. W piątek występy zespołów oceni czteroosobowe międzynarodowe jury. Laureatów poznany w sobotę.
Festiwal to nie tylko konkurs. W piątek w Salonie Muzycznym o 10:00  rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Muzyka Warmii i Mazur”, a w ciągu trzech dni festiwalowych chóry zaśpiewają  m.in. w Świętej Lipce, Jezioranach, Dźwierzutach, Ramsowie, Giławach.

Od 2002 współorganizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, pomysłodawca imprezy. Jej głównym celem  jest upamiętnienie postaci i twórczości słynnego kompozytora z Warmii. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest prof. Benedykt Błoński, a gościem specjalnym wnuczka kompozytora, Bogna Nowowiejska-Bielawska.

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wojciech Sobierański z firmy Regalia Polska Manufaktura: Zawsze mam przekonanie, że to co sobie założę, uda się

Gościem Leszka Cimocha w Rozmowie gospodarczej był Wojciech Sobierański, właściciel firmy Regalia Polska Manufaktura ze Studnicy koło Jezioran. Firma Regalia Polska Manufaktura wykorzystuje stare materiały rozbiórkowe,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV