Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczynają się obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. „O uczniach z tamtych lat wiemy niewiele”

Ruszają obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. Od 1929 roku do wybuchu drugiej wojny światowej działało 16 takich placówek.

To Katolickie Szkoły Polskie w Brąswałdzie, Chaberkowie, Gietrzwałdzie, Giławach, Jarotach, Lesznie, Nowej Kaletce, Olsztynie, Pluskach i Purdzie. Podobne szkoły powstały też w Skajbotach, Stanclewie, Unieszewie, Worytach i w Wymoju. W Piasutnie natomiast działała Szkoła Polsko – Ewangelicka.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zorganizowano jubileuszową konferencję na ich temat. Jak podkreśla doradca metodyczny w zakresie historii dr Iwona Jóźwiak, wciąż zbyt mało mówi się o historii naszego regionu. To rola współczesnych nauczycieli, którzy i tak robią wszystko co w ich mocy, by przemycać te informacje. Dzieje się to jednak zbyt rzadko.

00:00 / 00:00

Danuta Syrwid, kustosz Muzeum Warmii i Mazur, zwracała natomiast uwagę, na to, że dotychczas nie powstały żadne publikacje na temat uczniów z tamtych lat. Jest wiele książek i innych publikacji na temat budynków, nauczycieli, a o tych, którzy uczyli się w polskich szkołach w tamtym czasie wiedza jest niewielka. To ostatni moment by to zmienić, póki na tych terenach żyją jeszcze ich rodziny.

00:00 / 00:00

Kolejne spotkania i konferencje będę się odbywały w gminach, w których działały polskie szkoły.

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, szkoła, edukacja, polska szkoła
„Ktoś musi to pielęgnować, żebyśmy nie zginęli”. Młodzież przejmie opiekę nad pomnikiem upamiętniającym walczących o polskość Wilna

Monument stanął na cmentarzu komunalnym w Olsztynie 18 września 1989 roku. Tablicę z napisem Wilnianom - Wilnianie ufundowali ówcześni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV