Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozwój komunikacji zbiorowej, a może postawienie na elektromobilność? Olsztyńscy radni rozmawiali o transporcie w stolicy regionu

Krzysztof Narwojsz, Paweł Klonowski

Co mają ze sobą wspólnego Hamburg, Tallin, Tartu i Olsztyn? W tych miastach będą między innymi testowane pomysły wypracowane w ramach projektu „Sumba”. W stolicy województwa spotkało się ponad dwadzieścia osób z sześciu krajów. Oceniali i przygotowywali alternatywne sposoby poruszania się po mieście. Transport był także tematem Porannych pytań.

Paweł Klonowski – radny Platformy Obywatelskiej – mówił, że rozwój komunikacji zbiorowej jest nieunikniony:

Niewątpliwie jest to kierunek rozwoju w większości miast europejskich. Osobiście korzystam z tramwajów okazjonalnie, dlatego jestem ich umiarkowanym zwolennikiem. Jestem też jednak daleki od ich krytyki, bo widzę, jak to się zmienia w innych miastach.

Krzysztof Narwojsz, radny Prawa i Sprawiedliwości, mówił z kolei, że Olsztyn, podobnie jak inne polskie miasta, powinien sukcesywnie stawiać na elektromobilność:

Wiem, że to nie stanie się od razu. Jednak też nie od razu na świecie pojawił się samochód. Uważam, że musimy iść w tym kierunku, bo nie da się całkowicie wyeliminować transportu samochodowego z naszego życia.

Ponadto w ocenie Pawła Klonowskiego, radnego PO, powinniśmy zacząć od premiowania wynajmowania pojazdów elektrycznych:

Czyli elektryczne samochody na wynajem, elektryczne skutery, elektryczne hulajnogi. W Olsztynie ta kwestia nie jest uregulowana. Jednak na poważnie nie zastanawialiśmy się, jakie można wprowadzić ułatwienia.

Krzysztof Narwojsz z Prawa i Sprawiedliwości również jest za elektromobilnością, ale podkreśla, że komunikacji indywidualnej nie da się łatwo zredukować:

Są takie zawody, gdzie człowiek musi się poruszać, dostarczać towar, być szybko w kilku miejscach. Nie możemy całkowicie wykluczyć transportu prywatnego, ewentualnie można go wykluczyć tylko w centrum miasta lub Śródmieściu.

Dodajmy, że w Olsztynie na 1000 mieszkańców są zarejestrowane 1094 samochody.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Pawłem Klonowskim i Krzysztofem Narwojszem

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, Poranne Pytania, Paweł Klonowski, Krzysztof Narwojsz, elektromobilność
W sobotę Wiosna ogłosi kandydatów w wyborach do Europarlamentu. „Chcemy samodzielnie pokazać, że mamy siłę”

"Wojna polsko-polska przenosi się na scenę Parlamentu Europejskiego" - stwierdziła w Porannych pytaniach Monika Falej, koordynatorka warmińsko-mazurskich struktur partii Wiosna. W jej ocenie polskie partie polityczne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV