Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruch to zdrowie, ale czy może być lekarstwem?

Czy można leczyć się ruchem? Odpowiedzi na to pytanie szukali Maja Kwiatkowska i Marek Michalski w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn.

Fizjoterapeuta dr Ryszard Biernat, zdjęcie ze strony internetowej rozmówcy

Na 10 biegaczy długodystansowych, 6 ląduje w szpitalu – mówi Ryszard Biernat z Centrum Sportu Rekreacji w Olsztynie – w związku z tym moja rada: jeżeli w ogóle mam się zabierać za bieg, to ostrożnie z nim. Trzeba przeplatać go inną aktywnością fizyczną. Sam bieg, pływanie lub rower zwiększa ryzyko kontuzji przeciążeniowych. Zanim pójdę biegać, pójdę na siłownię lub trening oporowy, który przygotuje mnie do dalszej aktywności. Zdecydowanie nie należy też pokonywać długich dystansów, a co najważniejsze – nie wykonywać ich codziennie. Nie powinno się traktować biegu jako jedynej formy ruchowej, która pozwoli stać się „bogiem plaży”. Bieg musi być na 2, 3, 4 miejscu. Najpierw trzeba się przygotować na siłowni. Nie chodzi o masę mięśniową, ale o siłę, która da mi możliwość do uprawiania innych aktywności fizycznych.

Ryszard Biernat dodaje, że ruch nie jest najważniejszy, przed nim jest sposób odżywiania. Jest takie powiedzenie: nawet przy najlepszym treningu sportowym, ale kiepskiej diecie, nikt nie stanie się mistrzem. Natomiast przy super diecie i przy relatywnie kiepskim ruchu fizycznym można być w dobrej formie. To zdecydowanie pokazuje, że najważniejszy jest sposób odżywiania. Generalnie ze swoim ciałem można zrobić bardzo dużo. Mogę powiedzieć, że da się wymodelować swoje ciało w ciągu 5-6 tygodni.

Do aktywności fizycznej zaprasza też Wojciech Kokoryn, mors i propagator ruchu na wolnym powietrzu: ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie trenując mają problemy. Potem stoją po lekarzach i żalą się, że coś ich dopadło. To jest nic innego, jak tylko brak ruchu. Trzeba także pić dużo wody. Jest utleniaczem do wielu zachodzących reakcji w organizmie. Jednak najważniejszy jest ruch i pozytywne myślenie.

Jak twierdzi Wojciech Kokoryn kontuzję można wyleczyć… mentalnie: w niektórych medycynach np. germańskiej, pozytywnym myśleniem można zwalczyć wiele schorzeń. Nie należy doprowadzać do myśli, że mam chore nogi, to nie dam rady nic zrobić. Jak człowiek będzie sobie wmawiał, to po prostu tego nie zrobi. Podobnie jest z inną kwestią np. kiedy człowiek jest zły i idzie na siłownię. To bardzo zły pomysł. Wydawać by się mogło, że chodzi o rozładowanie negatywnych emocji. Jednak kiedy jest się pobudzonym i dochodzi do tego wysiłek fizyczny, to może to doprowadzić nawet do zgonu. Serce w pewnych momentach może nie wytrzymać. Tak samo nie polecam po wysiłku, żeby iść do sauny. Człowiek jest wtedy bardzo osłabiony.

Posłuchaj rozmowy z dr Ryszardem Biernatem

00:00 / 00:00

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Kokorynem

00:00 / 00:00

(podbiel)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, bieganie, trening
Siatkarze Indykpolu wygrali z Effectorem Kielce 3:0

Siedem spotkań i aż pięć wygranych. „Olsztyński walec” tym razem pokonał przed własną publicznością Effectora Kielce 3:0. Najlepszym zawodnikiem meczu został Wojciech Włodarczyk! I najważniejsze -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV