Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza kampania wyborcza. Postanowienie Marszałek Sejmu opublikowane w Dzienniku Ustaw

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca. W środę po południu postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozpoczęła się więc kampania wyborcza.

Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, z którego wynika, że wybory odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura przewidziana jest 2 tygodnie później.

Do 5 czerwca jest czas na utworzenie nowego komitetu wyborczego, do 10 czerwca na zgłoszenie nowych kandydatów w wyborach, a do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę o organizacji na terenie gminy lub jej części głosowania wyłącznie korespondencyjnego, gdyby pogorszyła się tam sytuacja epidemiczna.

Do 16 czerwca będzie czas na zgłoszenie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju; do 13 czerwca czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Kampania wyborcza – zgodnie z kalendarzem – zakończy się 26 czerwca o godz. 23.59. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach 7-21.

Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy / K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, uwaga
Usunięto awarię prądu w centrum Olsztyna

Przez godzinę część mieszkańców Olsztyna nie miała prądu. Awaryjne wyłącznie dotyczy m.in. ulic Mickiewicza, Piłsudskiego czy Gębika. Operator tj. firma Energa na swojej stronie internetowej informowała,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV