Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza ONKOfundusz. Chorym na raka łatwiej będzie zebrać pieniądze

Ogólnopolski portal ONKOfundusz – pierwsze darmowe narzędzie do zbierania środków finansowych dla najbardziej potrzebujących pacjentów z chorobą nowotworową – będzie dostępny dla pacjentów od 16 grudnia. Dzięki temu pacjenci będą mogli zacząć otwierać swoje konta na specjalnym portalu, a darczyńcy wpłacać środki przeznaczone dla wybranego przez siebie chorego.

Szymon Chrostowski – prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (PKPO), która stworzyła ONKOfundusz zaznaczył, że wyróżnia się on na tle dotychczasowych inicjatyw pozwalających chorym na nowotwory zbierać pieniądze na terapię. Przede wszystkim gromadzone na nim środki będą przekazywane pacjentowi bez pomniejszania ich o prowizje czy opłaty na rzecz organizatorów. W rozmowie z PAP Chrostowski zaznaczył, że obecnie fundacje, które pozwalają chorym zakładać subkonta na swoim koncie, pobierają co najmniej 10 proc. prowizji od zgromadzonych środków.

Eksperci podkreślają, że choroby onkologiczne stają się coraz większym wyzwaniem dla budżetów państw. Prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przypomniał, że w Polsce notuje się 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe rocznie. A w ciągu dekady liczba ta zbliży się do ok. 200 tys. „Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór w ciągu swojego życia, musimy być na to przygotowani, jako obywatele i jako państwo” – powiedział onkolog. Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż ok. 70 proc. nowotworów wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy leczenie jest mniej skuteczne i może jedynie przedłużyć (choć nieraz znacznie) życie pacjenta, ale nie prowadzi do wyleczenia.

Są to jednocześnie bardzo drogie terapie, które mimo że zostają zarejestrowane w UE, nie są dostępne dla polskich chorych ze względu na brak refundacji. „Różne raporty przygotowywane w Polsce potwierdzają, iż dostępność do nowych terapii onkologicznych, które przedłużają życie pacjentów i poprawiają jego jakość, wciąż jest ograniczona” – powiedział Chrostowski. Dodał, że poprzez stworzenie ONKOfunduszu Koalicja chce choć trochę pomóc poprawić dostęp do nowych leków.

Prof. Szczylik zwrócił uwagę, że nawet jeśli drogi lek na raka zaczyna być finansowany w ramach programu lekowego, to ze względu na bardzo restrykcyjne kryteria otrzymać go może jedynie część potrzebujących chorych, czasem tylko jedna piąta. „Na co dzień spotykamy się z tym, że wielu naszych podopiecznych, znajomych, przyjaciół przez wiele lat czeka na refundację leku, a potem okazuje się, że nawet jeśli dana terapia trafia do refundacji, to dana osoba się do niej nie kwalifikuje. Wtedy pomoc społeczna i poszukiwanie środków na zakup leków są jedynym sposobem na ratowanie życia i zdrowia” – powiedziała Beata Ambroziewicz dyrektor biura PKPO.

Ambroziewicz wyjaśniła, że pacjenci lub krewni pacjentów z chorobą nowotworową, którzy potrzebują wsparcia finansowego na leczenie (drogi lek, rehabilitację, leczenie wspomagające), mogą – od 16 grudnia – zalogować się na portalu ONKOfundusz. Wówczas organizatorzy skontaktują się z nimi i zweryfikują – m.in. na podstawie dokumentacji medycznej – czy nie jest to fałszywa zbiórka i czy chory faktycznie potrzebuje wsparcia. Z podopiecznym ONKOfunduszu następnie podpisywana jest umowa. Nie wymaga to żadnych opłat. „Co ważne, naszym podopiecznym oferujemy też promocję, która pozwoli dotrzeć do społeczeństwa z informacją o ich zbiórce” – zaznaczyła.

 

(PAP/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w onkologia, rak, zbiórka pieniędzy, onkofundusz
Nowatorska operacja odtworzenia żuchwy zaatakowanej przez „raka”

Kolejna nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. 21-letniego pacjenta z Podlasia, który zachorował na guza miejscowo-złośliwego w żuchwie operowali olsztyńscy chirurdzy pod kierunkiem doktor Anny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV