Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszają e-dowody. Obowiązkowa wymiana w ciągu 10 lat

E-dowód. Fot. www.gov.pl

Od dziś (4 marca) można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument będzie mieć specjalną, elektroniczną warstwę.

Nowy dowód wizualnie będzie bardzo podobny do używanego teraz. Jedyną różnicą, jaką da się zauważyć, będzie wydrukowany specjalny numer na awersie oraz kod kreskowy na rewersie. To oraz wbudowany, niewidoczny chip sprawi, że dokumenty wydawane po 4 marca staną się e-dowodami.

Dzięki temu będzie można m.in. logować się do portali administracji publicznej przy użyciu profilu osobistego albo elektronicznie podpisywać dokumenty. E-dowód będzie działać bezstykowo.

– Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. – Nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Ciekawą opcją e-dowodu będzie możliwość zawieszenia go – w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet – na maksymalnie 14 dni. To przydatne, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie nie zostanie cofnięte zawieszenie, dokument zostanie unieważniony.

Wnioski – jak dotychczas – można składać w urzędach gmin niezależnie od zameldowania albo przez Internet. Proces wymiany dokumentów potrwa do 2029 roku. Nie ma obowiązku wymiany ważnych dowodów. Uzyskanie e-dowodu jest bezpłatne.

Redakcja: Ł.Węglewski za UM Olsztyn

 

Więcej w dowód osobisty
Od 4 marca można składać wnioski o e-dowód. Co zyskamy dzięki elektronicznym dokumentom?

O e-dowód osobisty będzie można wnioskować już od 4 marca. Wtedy w całej Polsce ruszy przyjmowanie wniosków o wydanie takiego dokumentu. Tymczasem w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV