Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszają przetargi na budowę lotniska regionalnego

Port Lotniczy w Szymanach. Fot. archiwum RO

Dwie firmy: Mostostal z Krakowa i Kral z Łodzi chcą zbudować płytę lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna.

Spółka samorządowa Warmia i Mazury otworzyła właśnie oferty – poinformował PAP prezes spółki Leszek Krawczyk.

Teraz komisja konkursowa będzie oceniać oferty firm pod względem merytorycznym i analizować ich propozycje finansowe. Decyzja w sprawie wyboru wykonawcy płyty lotniska zapadnie w ciągu kilku dni – dodał prezes Krawczyk.

Przetarg dotyczy tak zwanego pola wzlotów. Chodzi o pas startowy lotniska, drogi kołowania, płytę postojową dla samolotów a także wyposażenie techniczne pozwalające na bezpieczne starty i lądowania maszyn – czyli system oświetlenia oraz ILS – czyli system naprowadzania samolotów lądujących w trudnych warunkach atmosferycznych.

W najbliższych dniach ma być rozstrzygnięty także przetarg na budowę strażnicy straży pożarnej i adaptację innych budynków stojących na lotnisku w Szymanach.

Spółka samorządu województwa rozpisała również drugi z kolei przetarg na budowę terminalu pasażerskiego. Pierwszy konkurs, w którym wygrała Skanska, zaskarżyło do Krajowej Izby Odwoławczej, odrzucone w przetargu konsorcjum Porr Polska. Aby nie przepadła unijna dotacja na budowę, lotnisko regionalne w Szymanach musi zacząć działać w przyszłym roku.

Koszt budowy lotniska szacowany jest na 200 mln złotych. Unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 procent tej kwoty. (pap/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Szymany
1,5 mln zł podatku za lotnisko w Szymanach

Półtora miliona złotych podatku musi zapłacić spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach. Pieniądze trafią do budżetu gminy wiejskiej Szczytno. To decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie kończąca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV