Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszył proces w sprawie śmierci strażaka z Kętrzyna. Marcin L. jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci

Fot. Przemysław Getka

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie ruszył proces młodszego kapitana straży pożarnej Marcina L. oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci podległego mu strażaka. Pięciu innych usłyszało zarzuty składania fałszywych zeznań. Przeciwko nim skierowano akt oskarżenia.

Marcinowi L. zarzuca się popełnienie trzech przestępstw — niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu BHP i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka oraz podżegania i składania fałszywych zeznań.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 14 czerwca 2018 roku. Na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie odbywało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Szkolenie, w którym uczestniczyło sześciu strażaków, prowadził młodszy kapitan Marcin L. Podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po skoku z dachu garażu doznał rozległych obrażeń głowy i 14 lipca zmarł.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury Marcin L. miał nakłonić pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do składania fałszywych zeznań. Ich sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Mrągowie. Wszyscy przyznali się do winy. Przestępstwo zagrożone jest karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Marcin L. nie przyznaje się do winy.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, strażak, straż pożarna, Sąd rejonowy w Kętrzynie, Marcin L.
Zaatakował żonę nożem, uciekając zginął w wypadku samochodowym. Policja wyjaśnia okoliczności

Policja z Lidzbarka Warmińskiego wyjaśnia okoliczności dźgnięcia nożem 20-letniej kobiety i śmiertelnego wypadku, w którym zginął kierujący audi. Kobietę zranił nożem jej mąż, który następnie wsiadł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV