Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły badania przedszkolaków na obecność pasożytów przewodu pokarmowego

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com

Olsztyński Sanepid rozpoczął badania przedszkolaków na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Badania są bezpłatne, anonimowe i pozwalają niemal w 100 procentach wykryć zarażenie. Chore dzieci mają m.in. objawy alergiczne, czy brak apetytu.

Badaniami na obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym olsztyński Sanepid zamierza objąć 2 tys. dzieci w wieku przedszkolnym z powiatu olsztyńskiego i Olsztyna. Przedstawiciele Sanepidu rozdali już pierwszym uczestnikom projektu próbówki niezbędne do pobrania materiału do badań oraz komplet materiałów informacyjnych. Rodzice dowiadują się z nich nie tylko jak prawidłowo pobrać próbkę do badań, lecz także uzyskują kompendium wiedzy o chorobach pasożytniczych u dzieci. W ulotce czytamy m.in., że niektóre pasożyty mogą u przedszkolaków wywoływać objawy takie, jak w przypadku alergii. Inne maluchy mogą z powodu chorób pasożytniczych stracić apetyt, czy być osłabione, smutne.- Każde dziecko będzie miało przebadane trzy próby, co daje niemal stuprocentową pewność co do ewentualnej obecności pasożytów w ich przewodach pokarmowych – powiedział kierownik oddziału promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss.

Badania są anonimowe i bezpłatne. Rodzice oddają materiały do badań w przedszkolu, do przedszkoli przyjdą też wyniki badań. – Będą one w zamkniętych kopertach tak, że o tym, czy dziecko ma pasożyty, czy nie, będzie wiedział wyłącznie rodzic – zapewnił Gruss.

Mimo wielu udogodnień i anonimowości niektórzy rodzice, którzy wyrazili wcześniej chęć przebadania dziecka, w ostatniej chwili wycofują się z badań. W ocenie pracowników Sanepidu powodem może być wstyd, czy skrępowanie. – Pasożyty w przewodach pokarmowych dzieci są powszechne i nie wiążą się ze stanem higieny w domu, jak niektórzy uważają. Zachęcamy do badań, bo chodzi o zdrowie dzieci – podkreślił Gruss. Dodał, że jeśli po przeprowadzeniu badań zostaną środki na kolejne Sanepid skieruje ofertę uczestnictwa w tym projekcie do kolejnych przedszkoli.

Program prowadzony przez olsztyński Sanepid jest jedynym tego rodzaju w kraju. Poprzednie takie badania przeprowadzono na Warmii i Mazurach w latach 2003-2006. Wykazały one częste infekcje pasożytnicze u dzieci przebywających w zamkniętych skupiskach. Zarażonych było 9,8 proc. dzieci w przedszkolach i 40 proc. w domach dziecka. Najczęściej występującymi pasożytami były: owsik, lamblia, glista ludzka, włosogłówka i węgorek.

Według służb sanitarnych konieczna jest kontynuacja badań. Pozwoli to na aktualną ocenę stopnia występowania zarażeń pasożytami jelitowymi u dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego, a tym samym pomoże ograniczyć szerzenie się tych zakażeń.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, sanepid, badania
Elbląski sanepid zachęca do szczepień przeciwko odrze. „To nie epidemia, ale może spotkać każdego”

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu przypomina o możliwości zaszczepienia się przeciwko odrze. Od ubiegłego roku w Polsce notuje się kolejne ogniska zachorowań, także w województwie warmińsko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV