Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły największe badania archeologiczne w Działdowie. Szukają średniowiecznych bram i murów miejskich

Fot. Fotolia.com

Archeolodzy rozpoczęli w Działdowie  prace, które mają pomóc m.in. w odnalezieniu pozostałości średniowiecznych bram i murów miejskich. To konieczne, aby rozpocząć rewitalizację starego miasta.

Jak powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński, będą to jedne z największych badań archeologicznych w dziejach Działdowa. Do kwietnia zostanie wykonanych 20 wykopów sondażowych na terenie starego miasta.Prace mają pokazać, czy pod współczesną powierzchnią gruntu znajdują się tzw. nawarstwienia kulturowe, czyli relikty przeszłości posiadające wartości historyczne i naukowe. – Myślę, że te badania naprawdę mogą wnieść wiele nowego do wiedzy o historii naszego miasta – powiedział burmistrz.Pierwsze dwa wykopy wykonywane są na pl. Mickiewicza. Jeden w parku przed wejściem do muzeum, gdzie istniała kiedyś kordegarda (wojskowa wartownia). Drugi –  na parkingu, gdzie odkryto warstwy historycznego bruku i fundamenty najstarszego miejskiego browaru. Natrafiono również na elementy drewnianej kanalizacji, zabytkowe monety i elementy ceramiki.

W następnej kolejności archeolodzy mają ustalić przebieg murów obronnych miasta w czasach średniowiecza i odszukać pozostałości czterech bram miejskich – Polskiej, Niemieckiej, Końskiej i Kratowej. Zostanie też przebadana część terenu dawnego cmentarza przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Przeprowadzenie badań archeologicznych zalecił warmińsko-mazurski konserwator zabytków w związku z planowaną przez władze Działdowa rewitalizacją starego miasta. Władze chcą przywrócić historyczny wygląd rynku z początku XX wieku i stworzyć tam atrakcyjne miejsca odpoczynku i integracji mieszkańców.

Samorząd liczy, że zdobędzie na ten cel blisko 2 mln zł unijnego dofinansowania. Działdowo jest jednym z pięciu miast, które ma otrzymać takie środki, jeśli pojawią się oszczędności w Ponadlokalnym Programie Rewitalizacji Sieci Miast CittaSlow.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, archeologia, mury średniowieczne
Powiedz, jakie jesz lody, a powiem ci kim jesteś

  Sposób, w jaki zajadamy lody może zdradzić naszą osobowość, wykazać czy jesteśmy optymistami, ludźmi zabawnymi, czy też ekscentrykami. Tak przynajmniej wynika z amerykańskich badań. Amatorów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV