Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ryn: mieszkania dla młodych, których nie stać na kredyt

Ryn. Fot. Łukasz Węglewski

Mazurska gmina Ryn zbuduje na swojej działce blok z 16 mieszkaniami przeznaczonymi dla młodych mieszkańców gminy, których nie stać na kredyt na zakup mieszkania, czy domu na wolnym rynku.

Burmistrz Rynu Józef Karpiński poinformował, że blok z 16 mieszkaniami komunalnymi ma być gotowy w przyszłym roku.

Obecnie opracowywany jest projekt architektoniczny budynku. Ci, których stać budują domy, ale nie wszystkich na to stać. Brakuje u nas mieszkań.

Ryn nazwał lokalny program mieszkaniowy „Dla zaradnych”. Polega on na tym, że miejska spóła na działce należącej do miasta zbuduje blok przeznaczony dla mieszkańców gminy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Preferowane są rodziny z dziećmi lub rodzice samotnie wychowujący dzieci, a także osoby samotne. Ci, którzy chcą otrzymać zbudowane przez gminę mieszkanie nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego budynku, czy mieszkania oraz od co najmniej dwóch lat nie mogą zalegać z opłatami za zajmowany obecnie lokal. Z programu wykluczane będą osoby, u których z powodu zakłócania ciszy, czy porządku interweniowała policja lub zarządca budynku oraz osoby, które w ostatnim roku korzystały z dodatku mieszkaniowego.

Z wyliczeń gminy Ryn wynika, że koszt budowy metra kwadratowego budynku wyniesie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy budynku przez 20 lat będą spłacać koszt budowy swojego lokalu, a gdy spłacą wszystkie raty mieszkanie stanie się ich własnością. Z symulacji gminy Ryn wynika, że mieszkanie w tym programie będzie mogła uzyskać np. czteroosobowa rodzina, której miesięczny dochód netto wynosi 2,7 tys. zł. W przypadku osób samotnych wystarczy dochód netto w wysokości 2 tys. zł. każda z rodzin jednorazowo będzie musiała wpłacić 10 proc. wartości mieszkania tj. od 10 tys. zł za mieszkanie 38 m. kw. do 18,9 tys. zł za mieszkanie o powierzchni 70 m. kw.

Ryn pomysł budowy mieszkań dla mieszkańców gminy zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki, która buduje już drugi blok w takim programie. Mieszkania w Mikołajkach cieszą się ogromną popularnością, w Rynie jest jeszcze kilka wolnych mieszkań.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkania
Mikołajki zbudują bloki dla mieszkańców

Za niespełna 7 milionów złotych gmina Mikołajki zbuduje dwa bloki z 48 mieszkaniami dla rodzin, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku. Gmina postawiła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV