Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister MSWiA w Giżycku a Ryszard Petru w Olsztynie mówili o małym ruchu granicznym

Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru wraz z posłami ugrupowania gości w Olsztynie. Fot. D. Wojciechowski

Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru wraz z posłami ugrupowania gości w Olsztynie. Podczas spotkania z dziennikarzami na olsztyńskim Starym Mieście odniósł się m.in. do zawieszenia małego ruchu granicznego.

– Musimy pamiętać, że mamy sąsiadów i oni tworzą miejsca pracy, pozwalają nam się rozwijać ekonomicznie. Rosjanie w tej części Polski wydawali prawie 300 milionów złotych rocznie – podkreślił lider Nowoczesnej.

00:00 / 00:00

Według niego, wstrzymanie małego ruchu granicznego jest sprzeczne z założeniami aktualnego rządu i planem Morawieckiego, który zakłada rozwój przedsiębiorczości. Natomiast rezygnacja z uproszczonej procedury przekraczania granicy, nie sprzyja rozwojowi, a przedsiębiorczość jest zabijana.

00:00 / 00:00

Mały ruch graniczny nie został przywrócony po Światowych Dniach Młodzieży ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Tak mówił goszczący w Giżycku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński: – MRG sprzyjał pewnym dzianiom strony rosyjskiej, mówię pewnym, bo nie możemy o wszystkim mówić, z tego co raportują nam służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Ale proszę o zaufanie i takie podejście, że jeśli rząd coś jest zmuszony wprowadzić, to ma to swoje uzasadnienie. Po Światowych Dniach Młodzieży i po szczycie NATO, gdy w tak trudnych warunkach byliśmy w stanie zapewnić Polakom i milionom pielgrzymów pełne bezpieczeństwo, to zaufanie do naszych służb i rządu powinno wzrosnąć.

00:00 / 00:00

Jak podkreślał wiceminister Zieliński, bezpieczeństwo państwa to sprawa najważniejsza. Decyzja o dalszym blokowaniu małego ruchu granicznego spotkała się z krytyką przedsiębiorców i opozycji parlamentarnej.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński na spotkaniu w Giżycku, fot. M. Zbrożek

(kan/dwoj/mzbro/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MRG, Ryszard Petru
Jacek Protas: przywrócenie Małego Ruchu Granicznego jest w naszym interesie

Zawieszenie Małego Ruchu Granicznego to szkodliwa decyzja dla mieszkańców Warmii i Mazur - mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Jacek Protas. Przyznał, że tracą na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV