Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ryszard Szmit: realizator nie może być głuchy

Ryszard Szmit. Fot. Sławomir Ostrowski

Gościem Barbary Fedoniuk w programie I kto to mówi jest jeden z najlepszych w Polsce realizatorów dźwięku, na co dzień pracujący w Radiu Olsztyn – Ryszard Szmit.

Ryszard Szmit był „skazany” na muzykę od dzieciństwa. Ojciec grał bowiem na trąbce i wymyślonych przez siebie elektrycznych skrzypcach. Sam rozpoczął granie od gitary, którą wyciął z drzwi od szafy. Pierwszy duży wystąp – z zespołem Łączność – w 1969 roku podczas Harcerskiego Lipca Artystycznego. Później grał z grupą Proces oraz Arba, w składzie którego był Zbigniew Rojek.

Po chwilowym pobycie w Finlandii powrócił do Polski i założył własne studio nagrań, które z czasem przekształciło się w PRO STUDIO Radia Olsztyn.

Czasami po sposobie wyjęcia instrumentu z futerału przez muzyka wiem, co mnie czeka za chwilę

Nagrał z polskimi artystami ponad 100 płyt, m.in. z Edytą Górniak, Anną Marią Jopek, Budką Suflera, zespołem Maanam, Grzegorzem Piotrowskim czy Włodzimierzem Pawlikiem. Ryszard Szmit ma w swoim dorobku sześć Złotych i trzy Platynowe Płyty. Ostatnią Złotą Płytę otrzymał za nagranie Starego Dobrego Małżeństwa Złota kolekcja: U studni.

Każdą robotę – nawet najbardziej prostą – traktuję bardzo poważnie. Staram się wyciągnąć z każdego artysty wszystko to, co mogę.

Rozmowa z Ryszardem Szmitem – posłuchaj

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Bogusław Paliński: chór to nie koło przyjaciół muzyki

Potrafi wychwycić błędy chórzystów z trzeciego rzędu. Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na akordeonie. W 2009 roku podjął się próby reaktywacji chóru im. prof. Wawrzyczka....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV