Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ryszard Zarudzki: Mniejsze plony mogą być rekompensowane wyższą ceną

– Susza jest mniejsza niż w zeszłym roku i mamy sytuację pod kontrolą – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyna wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki.

Susza nie jest tak dramatyczna jak w ubiegłym roku. Byłem na spotkaniu z rolnikami z Pomorza, ostatnio dużo tam pada. Jeśli występuje susza w gminach, to procedura jest prosta. Wójt zgłasza do wojewody wniosek o zatwierdzenie komisji. Komisja szacuje straty, które muszą zostać oszacowane przed żniwami. Mamy sytuację pod kontrolą

– komentował Ryszard Zarudzki.

Minister Zarudzki powiedział, że rzeczywiście w części gmin w Polsce susza jest dotkliwa, ale rolnicy mogą liczyć na pomoc z programów suszowy. Warunkiem wypłat są jednak protokoły szacowania strat sporządzone przed zbiorami. Ryszard Zarudzki dodał, że ceny płodów rolnych po tegorocznych zbiorach mogą wzrosnąć:

Mniejsze plony mogą być rekompensowane wyższą ceną. Zobaczymy, jak ułoży się pogoda. To, że na przykład w mojej wsi, tj. północna część województwa kujawsko-pomorskiego, nie ma dotkliwej suszy, nie oznacza, że plony będą wysokie. Dużo zależy od gleby, od miejsca, gdzie dane zjawiska pogodowe wystąpią. Jeszcze musimy poczekać z ostatecznymi rozstrzygnięciami.

Zdaniem Zarudzkiego nie można jeszcze oszacować wielkości tegorocznych zbiorów, gdyż pogoda jest zbyt kapryśna i nieprzewidywalna.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Ryszardem Zarudzkim

00:00 / 00:00

Ryszard Zarudzki. Fot. A. Chmielewska

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, susza, żniwa, video
Coraz więcej gmin w kraju boryka się z suszą. W województwie warmińsko-mazurskim problem dotyczy 8 powiatów

Susza dotyka coraz więcej polskich gmin - wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Placówka trzy razy w miesiącu zbiera i analizuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV