Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd dofinansuje wymianę pieców i docieplenie domów. W Olsztynie podpisano pierwsze umowy z programu „Czyste powietrze”

W Olsztynie podpisano osiem pierwszych umów z rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można m.in. otrzymać dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację domów.

Do końca stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zawrzeć 40 umów. – Ja dostanę dofinansowanie na kocioł na pelet – powiedział nam pan Piotr, beneficjent programu.

To ekologiczna forma ogrzewania domu. W moim przypadku dofinansowanie wyniesie około 30%, czyli 4,5 tys. złotych

– dodał.

O pieniądze na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych mogą starać się właściciele i współwłaściciele budynków. Można otrzymać nawet do 90 % dofinansowania. Celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– Głównym celem jest likwidacja tzw. niskiej emisji – dodała Hanna Teodorowicz, koordynatorka programu z WFOŚiGW w Olsztynie. Ale od początku roku nie są przyjmowane nowe wnioski o dofinansowania. Powodem przerwy jest konieczność zaktualizowania systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

Beneficjenci będą zwolnieni z podatku dochodowego od kwoty, którą otrzymają

– podkreślała Hanna Teodorowicz.

W skali całego kraju budżet przedsięwzięcia wynosi 103 miliardy złotych. Rząd zapewnia, że finansowanie jest i pochodzi z kilku źródeł – opłaty paliwowej, przychodów z handlu uprawnieniami do emisji CO2, budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnych dotacji. Ale z tym ostatnim źródłem jest problem. Możliwe, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia nie będzie dofinansowywać tego programu, w którym – mimo wszystko – piece wymienia się na takie, które korzystają z paliw kopalnych – czyli zarówno węgla i gazu. O tych wątpliwościach mówił nawet wiceprezes Narodowego Funduszu.

Ministerstwo środowiska podtrzymuje natomiast, że program będzie realizowany przez 10 lat.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w program, smog, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyste powietrze
Energia odnawialna sposobem na walkę ze smogiem?

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział prezentację programu "Energia Plus" - masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla pięciu milionów domów jednorodzinnych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV