Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd postanowił zamknąć wyższe uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki! Nie będą też działać teatry, kina i muzea

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu na 2 tygodnie wszystkich placówek oświatowych.

Decyzja zapadała na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że okres ten będzie biegł od poniedziałku, ale już od jutra placówki oświatowe będą niedostępne dla „procesu edukacyjnego”. Ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę z dnia na dzień, dzieci do końca tygodnia będą mogły zostać pod opieką nauczycieli – tam, gdzie jest to konieczne. Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To 80 procent zasadniczego wynagrodzenia. Zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Olsztyn

W związku z decyzjami rządu wszystkie wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie od dziś do 31 marca nie odbędą się.

Galeria Dobro, Muzeum Nowoczesności, Zajezdnia Trolejbusowa, Galeria Amfilada i Informacja Kulturalna MOK w tym okresie będą zamknięte. O ewentualnych zmianach terminów wydarzeń Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie będzie informował na swojej stronie internetowej  i profilu facebookowym.

Osoby, które chcą zwrócić zakupione bilety proszone są o kontakt z Informacją Kulturalną MOK przy ul. Dąbrowszczaków 3 (wejście od ul. Mrongowiusza), tel. 89 522-13-70 lub e-mail infokamienica@mok.olsztyn.pl.

Premier powiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem natychmiast zamknięte zostają także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea. Rząd postanowił także o zamknięciu wyższych uczelni.

Wiadomo również, że odwołane zostaną nie tylko wszystkie spektakle, ale również m.in. Olsztyńskie Spotkania Teatralne w teatrze im. Stefana Jaracza w stolicy Warmii i Mazur. To samo dotyczy również Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.

Do 25 marca zamknięte mają być również kina, filharmonie i opery. Z kolei od 12 marca do 25 marca nieczynne będą wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Termin zwrotów materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia, zostaje przedłużony.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

W Polsce potwierdzono dziś kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Stwierdzono go u młodego mężczyzny z Warszawy, kobiety z Łańcuta w województwie podkarpackim oraz u kobiety z Lublina. W sumie w kraju jest już 25 przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, klasa, uwaga, pilne
Jedna osoba nie żyje, pięć zostało rannych w pożarze huty szkła w Działdowie. Najciężej poparzony jest w szpitalu w Gryficach

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych po awarii i pożarze w hucie szkła Heinzglas w Działdowie. Po godzinie 7 rano pękła wanna z surówką, czyli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV