Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd, pracodawcy i pracownicy stawiają na dialog społeczny

Piotr Duda przekonywał, że Rady Dialogu Społecznego uzupełniają kompetencje związków zawodowych. Fot. M. Lewiński

W Olsztynie obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. W tym posiedzeniu uczestniczył również Piotr Duda, szef „Solidarności” oraz przewodniczący ogólnopolskiej Rady Dialogu Społecznego.

Radio Olsztyn sprawdziło czym zajmuje się ta instytucja i jakie problemy poruszano na sesji plenarnej.

Rada Dialogu Społecznego to instytucja powołana w październiku ubiegłego roku przez prezydenta. Jej zadaniem jest doprowadzanie do kompromisu w sporach między pracownikami, pracodawcami i rządem.

W Olsztynie Piotr Duda podkreślał, że kiedy związki zawodowe działają sobie, a pracodawcy sobie, to na efekty nie można liczyć. Rozwiązaniem ma być Rada Dialogu Społecznego.

 

Mamy pierwsze sukcesy dotyczące minimalnej stawki godzinowej, pakietu klimatycznego, ustawy o prawie zamówień publicznych, gdzie wspólne stanowisko pracodawców i związków zawodowych doprowadza do tego, że rząd przyjmuje to do wiadomości i zaczyna realizować. To wyższy poziom konsultacji społecznych na poziomie instytucjonalnym

– mówił Piotr Duda.

Na razie, warmińsko-mazurska Rada Dialogu Społecznego zajmuje się jedną sprawą. Chodzi o konflikt między związkami zawodowymi a dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Olsztynie. Pracownicy domagają się podwyżek, których – jak twierdzą związkowcy – nie było w szpitalu od 8 lat. W szpitalu były już różne protesty. Lekarze, pielęgniarki i salowe zrzeszone w związku zawodowym Solidarność nosili na rękach czarne opaski. Rozdawali też ulotki o stanie służby zdrowia w Polsce.

Przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności i członek rady Józef Dziki twierdzi, że instytucja powinna zająć się też konfliktem między przedsiębiorcami a urzędem marszałkowskim. Chodzi o 13 milionów złotych. Urzędnicy wstrzymali wypłatę ostatniej raty głównemu wykonawcy sieci szerokopasmowego internetu, bo firma przygotowuje się do ogłoszenia upadłości. Urząd marszałkowski obawiał się, że pieniądze nie trafią na konta podwykonawców i złożył je w depozycie sądowym. „Jeśli urzędy nie potrafią tego załatwić i jeśli to trafi do rady, to ten zespół powinien rozstrzygnąć, po której stronie leży problem” – mówił Józef Dziki.

Problem polega na tym, że rada nie może się zająć problemem z własnej woli. „My wkraczamy w momencie, kiedy strony konfliktu zgłaszają się do Rady Dialogu Społecznego. Wcześniej nie reagujemy” – powiedział Radiu Olsztyn Wiesław Łubiński, przewodniczący rady. „Na pierwszym etapie problem rozwiązują dwie strony konfliktu. Do tej pory nikt nie zgłosił się do nas z propozycją o rozwiązanie tej sprawy” – dodawał Wiesław Łubiński. Na sesji plenarnej o problemie mówił również marszałek Gustaw Marek Brzezin, ale na razie nieoficjalnie.

Piotr Duda zapowiedział w Olsztynie, że niedługo Rady Dialogu Społecznego będą dyskutować o szkolnictwie zawodowym. „Czekamy w tej chwili na stanowisko minister edukacji, która w Toruniu ma przedstawić cały program dotyczący edukacji.” – mówił Duda.

W wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego zasiada 30 osób. 12 przedstawicieli środowisk pracowniczych, 12 przedstawicieli środowisk pracodawców, 3 przedstawicieli samorządu i 3 rządu desygnowanych przez wojewodę.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

00:00 / 00:00

(mlewin/as)

Szef Solidarności Piotr Duda przekonywał, że Rady Dialogu Społecznego uzupełniają kompetencje związków zawodowych. Fot. M. Lewiński

Szef Solidarności Piotr Duda przekonywał, że Rady Dialogu Społecznego uzupełniają kompetencje związków zawodowych. Fot. M. Lewiński

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, Piotr Duda, związki zawodowe, dialog
Prezydent odznaczył opozycjonistów z Warmii i Mazur

Prawie 40 zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej odznaczył Orderami Odrodzenia Polski prezydent Andrzej Duda. Odznaczenia przyznano za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV