Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500 plus. Pieniądze trafią do rodzin już w lipcu

Fot. Filip Błażejowski/KPRM

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko – poinformował  premier Mateusz Morawiecki.

Projekt przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny. Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucje gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych

– wskazał Morawiecki.

Premier podkreślił, że program „Rodzina 500 plus” ma koncentrować się na skutkach długo-, średnio- i krótkookresowych. Wskazał, że jednym z podstawowych czynników osłabiających wzrost gospodarczych jest „osłabienie demografii”.

A więc w tym długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500 plus, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury, i na rozwój gospodarczy całego kraju. To po to tworzymy ten program – dla długofalowego rozwoju Polski

– powiedział premier.

Dodał, że skutki programu będą widoczne także w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Wskazał, że rodziny korzystające już ze świadczenia 500 plus więcej inwestują m.in. w zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy wakacyjne i w sport. Krótka perspektywa – jak mówił premier – „bezpośrednio wpływająca na najbliższe kwartały, jeden, dwa lata to przełożenie na fazę cyklu koniunkturalnego”.

Jesteśmy w fazie pewnego spowolnienia. Wtedy klasyczną odpowiedzią (…) jest odpowiedź fiskalna. (…) Odpowiedzialny rząd robi to, na co ma wpływ, w tym przypadku wykonujemy impuls fiskalny, dokonujemy zmiany w wydatkach, która przełoży się również na wygładzenie cyklu koniunkturalnego

– dodał.

Do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat. Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln. Do tej pory do rodzin trafiło już prawie 69 mld zł z programu 500 plus.

Zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo.

Autorzy: O. Zakolska, K. Lechowicz-Dyl, M. Roszak, Karolina Kropiwiec (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, rząd, 500 plus, Mateusz Morawiecki, pilne
Rybacy z Zalewu Wiślanego mogą rozwijać swoją działalność. Wnioski o unijne dofinansowanie można składać do 27 kwietnia

Rybacy pracujący na Zalewie Wiślanym mają szansę na rozwijanie swojej działalności - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. Trwa nabór na wnioski o unijne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV