Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia

Pracujemy nad mechanizmami, które mają doprowadzić do tego, aby jak najwięcej młodych ludzi przyciągać do Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wraz z przedstawicielami organizacji młodzieżowych złożył podpisy pod deklaracją #PlanDlaMłodych.

Pracujemy nad mechanizmami, które mają doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej młodych ludzi, wszystkich ludzi, ale w szczególności młodych – w szerokiej definicji młodości gdzieś do 35., 40. roku życia (…) – żeby przyciągać ich tutaj poprzez programy, atrakcyjne programy podatkowe, również zwolnienia, podnoszenie kosztów uzyskania przychodów, obniżanie podatków – jak ten. Bez PIT dla młodych – to jest nasz cel, żeby rzeczywiście takie programy były magnesem przyciągającym z powrotem ludzi młodych do nas do pracy, do życia, do zakładania rodzin

– powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

Premier tłumaczył, że rząd zmniejsza klin podatkowy, „bardzo znacząco”. – Podatek PIT, również dla osób, które przekroczą 26. rok życia, będzie zmniejszony z 18 na 17 proc. Ale też od samego początku walczyliśmy z tymi tzw. śmieciówkami. Tutaj szczerze powiem, że na różnych spotkaniach z młodymi ludźmi się spotykam i często słyszę też, żebyśmy nie poszli za daleko – że elastyczność umów dla was, dla młodych ludzi też czasami jest istotna – powiedział.

Dodał, że zmniejszono – o około 20 proc. – zawieranie umów krótkoterminowych, śmieciowych.

Ale nie chcemy działać też wbrew woli młodych ludzi. Chcemy natomiast wesprzeć zatrudnienia na dłuższy okres i na trwały okres poprzez specjalny program staży i praktyk – wakacyjnych, ale nie tylko wakacyjnych. Takich staży, które będą pozwalały postawić tę przysłowiową nogę w drzwiach, żeby młody człowiek się zapoznał z działalnością firmy i żeby pokazał się od jak najlepszej strony i został zatrudniony nie na umowę na dwa miesiące. Najlepiej na umowę o pracę bezterminową

– powiedział.

Morawiecki wskazał, że istnieje również program dla start-upów. – Największy program w Europie Środkowej, składający się z kilku filarów: Skylab – dla tych strat-upów, które chcą testować, komercjalizować pierwsze swoje wynalazki, pomysły. Duże firmy państwowe i nie tylko już od paru lat przyjmują te projekty na swój poligon wdrożeniowy. (…) A PFR Ventures finansuje star-upy, które mają takie pomysły, na które ciężko jest pozyskać finansowanie bankowe, komercyjne na rynku dla tych osób, które chcą być przedsiębiorcami – tłumaczył.

Jak mówił premier, „ogromna większość młodych ludzi chce mieć w miarę stabilną, możliwie stabilną i możliwie jak najlepiej płatną pracę”. – I tak się da zrobić poprzez obniżkę podatków, którą rekompensujemy zwycięskimi bitwami z mafiami VAT-owskimi oraz zwiększaniem wydajności, poprzez którą pracodawcy mogą coraz to wyższe pensje przeznaczać pracownikom. A wydajność wzrosła przez ostatnie trzy lata najwyżej w UE i to jest najlepszy dowód na to, że idziemy rozwojowo i gospodarczo w dobrym kierunku – powiedział.

Morawiecki na koniec spotkania złożył wraz z przedstawicielami organizacji młodzieżowych podpisy pod deklaracją #PlanDlaMłodych.

 

Autor: PAP
Redakcja: A. Dybcio/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzi, pracownicy, podatek PiT, Nowa piątka PiS
„Nowa piątka” odwiedza kolejne powiaty

Trwa kampania promująca programy rządowe piątka plus. Dzisiaj bus odwiedza powiaty – iławski, nowomiejski i część ostródzkiego. Do tej pory busy "Nowej Piątki" odwiedziły m.in. powiaty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV