Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd wprowadza program Mosty dla Regionów. Na liście inwestycji jest rzeka Elbląg

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. fotolia.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał program Mosty dla Regionów, który przewiduje rządowe wsparcie finansowe dla samorządów, chcących budować nowe drogowe przeprawy przez rzeki. Jednocześnie rząd wskazał 21 priorytetowych inwestycji, wśród których znalazła się budowa mostu na rzece Elbląg.

Program przewiduje możliwość dofinansowania do 80% budowy nowych mostów drogowych na drogach samorządowych. Zarezerwowany przez rząd budżet programu, przewidzianego do 2025 r., wynosi 2,3 mld zł.

Sądzę, że w przyszłym tygodniu będziemy chcieli pokazać szczegółowy program realizacji. Plany są takie, żeby uruchomić proces naboru wniosków w drugiej połowie sierpnia

– poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister podkreślił, że program pozwala zarówno na sfinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej, jak i samej inwestycji:

W pierwszym etapie będziemy podpisywali umowy na dofinansowanie dokumentacji, w drugim – umowy na realizację. Zakładamy, że pierwszy etap będzie trwał dwa-trzy lata, a realizacja – kolejne dwa.

Program ma charakter otwarty i nie ogranicza się do listy 21 priorytetowych projektów. Wiceminister rozwoju i inwestycji Witold Słowik zaznaczył, że fakt, że dany most znajduje się na liście oznacza tylko tyle, że jego projekt został przeanalizowany przez rządowych ekspertów i spełnia kryteria programu.

Ale wszystkie te inwestycje będą inwestycjami samorządowymi, realizowanymi na wniosek zainteresowanych samorządów

– podkreślił Słowik, dodając, że po ogłoszeniu przez rząd pierwszych planów w maju, zainteresowanie nim samorządów okazało się duże.

Jerzy Kwieciński dodał, że beneficjentami będą grupy samorządów.

Wszystkie projekty z listy na pewno mogą się ubiegać o finansowanie, ale teoretycznie jest taka możliwość, że nie wszystkie powstaną. Na przykład późniejsze analizy wskażą na jakieś trudności, natury środowiskowej czy innej, uniemożliwiające albo znacznie utrudniające taką inwestycję

– wskazał.

Teoretycznie finansowanie mogą dostać wszystkie z tej listy, ale – również teoretycznie – żaden – wyjaśnił minister.

Rekomendowana przez rząd lista zawiera pięć nowych mostów drogowych na Wiśle (cztery w Mazowieckiem i jeden w Lubelskiem), cztery na Odrze, pięć na Warcie, dwa na Bugu i po jednym na Sanie, Noteci, Pilicy, Narwi i na rzece Elbląg.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycja, most, dofinansowanie, rzeka Elbląg, Jerzy Kwieciński
Mieszkańców Ełku czekają utrudnienia w ruchu. Sprawdź zmiany

Zmiana w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej i objazdy – czekają kierowców w Ełku i okolicach. W samym mieście nieprzejezdny jest fragment ul. Bora Komorowskiego, a w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV