Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy „Emerytura plus”. Ile „na rękę” otrzymają seniorzy?

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Będzie ono wypłacane w maju w kwocie 1100 złotych brutto, czyli około 888 złotych netto.

Dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów w postaci „trzynastej” emerytury dla każdego seniora zapowiedziano na lutowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Powyższą zapowiedź proponuje się zrealizować przez wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego dla wszystkich świadczeniobiorców

– podali autorzy projektu w uzasadnieniu.

Świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie.

Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Jego kwota będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie objęte egzekucją komorniczą.

Emerytom i rencistom zostanie przesłana decyzja o wypłacie świadczenia w kwocie 1100 złotych brutto (bez podania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Typowa kwota netto będzie wynosić 888,25 złotych

– informują autorzy projektu.

Świadczenie będzie przysługiwało 9,72 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń wynosi ponad 10,7 mld złotych.

Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych

– czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Autor: R. Białkowski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Prawo i Sprawiedliwość, emerytura, emeryci, emerytura plus
Wojewoda Artur Chojecki: Chcemy wyjść naprzeciw samorządom lokalnym i wesprzeć ich w tworzeniu połączeń i szukaniu przewoźników

Busy warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego informujące o tzw. „nowej piątce” pojawią się w każdej gminie regionu - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV