Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzeźnie rolnicze to szansa na dodatkowy zarobek. Dziś wchodzą w życie przepisy ułatwiające ubój zwierząt gospodarskich

Fot. fotolia

Nowe przepisy obowiązują za sprawą rozporządzenia umożliwiającego budowę rzeźni rolniczych we własnych gospodarstwach.

Z takiego punktu będą mogli korzystać hodowcy z całego powiatu i powiatów ościennych. Poza ubojem, rozporządzenie dopuszcza także rozbiór mięsa. Rzeźnie na terenie gospodarstw nadzorować będą lekarze weterynarii. Wymagania będą jednak uproszczone względem dużych zakładów – zapowiada Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Na 30 dni przed planowanym uruchomieniem takiej działalności przychodzi do powiatowego inspektora weterynarii z planem technologicznym, zaznaczonymi miejscami, gdzie, co ma się znajdować, z rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń i chłodni. Muszą być miejsca na odpady i tusze. Jeżeli spełni te warunki to zakład zostanie zatwierdzony i rozpocznie działalność.

Prowadzenie ubojni rolniczych to także szansa na dodatkowy zarobek i możliwość współpracy z lokalnymi hodowcami.

Poprawi efektywność i ekonomikę gospodarstw. Wyłączeni są pośrednicy, którzy skupują i w jakiś sposób handlują towarem, żywcem, czy później mięsem. Łańcuch dostaw się skraca na tyle, że można przechwycić dodatkowe środki i zostaną one w gospodarstwie.

W rolniczych rzeźniach obowiązywać będą dobowe limity.

Autor: IAR
Redakcja: K.Kantor/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, ubój, ubojnia, rzeźnia
Forum Rolnika – sezon 5

Audycja o tematyce rolnej – Forum Rolnika, emitowana jest o godzinie 6.20. Gospodarzem audycji jest Marek Lewiński. Modernizacja gospodarstw rolnych – nawodnienia (18.02.2020) Restrukturyzacja małych gospodarstw...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV