Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

s. Berta Hernandez: daje się odczuć, że są przy mnie i pomagają

fot. materiały prasowe / br. Jan Hruszowiec

Dziś w Okno Na Kulturę wspomnienie polskich misjonarzy-męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Polscy franciszkanie ponieśli śmierć z rąk komunistycznych terrorystów w peruwiańskim Pariacoto 9 sierpnia 1991 r.

W audycji goście franciszkanie: o. Jan Szewek, o. Zdzisław Gogola, o. Ryszard Jarmuż i br. Jan Hruszowiec. Rozmawiamy też z s. Bertą Hernandez, świadkiem wiary i męczeństwa błogosławionych męczenników z Pariacoto.

Omawiamy nowość wydawniczą, książkę peruwiańskiego dziennikarza, Alexa Cordero Cuisano „Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków.”

9 sierpnia 1991 r. Peruwiańskie miasteczko Pariacoto w wysokich Andach żyło swoim spokojnym codziennym rytmem. Jedni wyszli na pola do pracy, inni krzątali się w domach. Rozmawiali, żartowali, śmiali się. Wśród nich o. Michał i o. Zbigniew, franciszkańscy misjonarze z Polski. W tym samym czasie w zupełnie innym rytmie organizowali się terroryści z ugrupowania Sendero Luminoso. Pospiesznie, nerwowo, ale zgodnie z planem. Mieli przecież tej nocy zamordować przedstawicieli władzy i franciszkańskich kapłanów.

Opowieść napisana w reporterskim stylu. Zawiera wiele wzruszających momentów. Choć czytelnik wie, jak zakończy się ta historia, trzymany jest cały czas w napięciu.

Autor książki był dzieckiem, kiedy w jego rodzinnym miasteczku zostali zamordowani misjonarze z Polski. To wydarzenie wstrząsnęło całym jego światem. Gdy po studiach powrócił do rodzinnego miasteczka, rozpoczął śledztwo dziennikarskie. Sam po latach wspominał: Podobnie jak wiele dzieci z mojego pokolenia, nie rozumiałem przyczyn tego, co się wydarzyło. W następnych latach ludzie wciąż opowiadali o tej tragedii. Wierzyłem, że w końcu dowiem się prawdy.

Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w  programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Redakcja:GKasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV