Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są dodatkowe pieniądze na zmodernizowanie drogi numer 16 między Borkami Wielkimi a Mrągowem

Orientacyjny plan przebiegu drogi ekspresowej E16

Minister infrastruktury podpisał aneks do budowy drogi S16 Olsztyn (S51) – Ełk (S61) na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. Konieczność podpisania aneksu wynikła ze zwiększenia o 120 milionów złotych szacunkowego kosztu inwestycji.

Dzięki zatwierdzeniu zwiększenia limitu środków do kwoty 687,330 miliona złotych w najbliższym czasie możliwe będzie ogłoszenie przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK59

– informuje GDDKiA.

Urzędnicy przewidują, że latem przyszłego roku będą mogli podpisać umowę z wykonawcą. Rozpoczęcie robót budowlanych przewidywane jest na grudzień 2020, zakończenie w marcu 2023.

Inwestycja będzie kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to najkrótsza trasa tranzytowa między Berlinem a Państwami Bałtyckimi oraz główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda), z trasami układu południkowego. Ponadto droga krajowa nr 16 stanowi kanał ważnych strumieni ruchu turystycznego, szczególnie z Niemiec, jako kręgosłup do którego podłączone są lokalne drogi biegnące w osi północ – południe.

Jak powiedział naszemu reporterowi były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit trwają prace związane z kolejnymi odcinkami DK 16 do Ełku. Zaznacza jednak, że to najtrudniejszy fragment trasy, ze względu na to, że przebiega przez Wielkie Jeziora Mazurskie. To oznacza z kolei spełnienie rygorystycznych wymogów środowiskowych.

 

Autor: M.Lewiński/GDDKiA
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, droga, Mrągowo, DK16
Marcin Jastrzębski: „W ponad 95 procentach wykonano ustawę nakazującą usunięcie pomników gloryfikujących systemy totalitarne”

O realizacji programu "Dobry Start" i tak zwanej ustawy pomnikowej mówił goszczący w Porannych pytaniach Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. 121...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV