Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są unijne pieniądze na modernizację Uranii. Olsztyn ma szansę dostać 130 milionów złotych. Projekt jest już gotowy

Są unijne pieniądze na modernizację Hali Urania. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcia w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Olsztyn może dostać 130 milionów złotych na modernizację hali.

To pieniądze, które w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapisano jako środki na wspieranie przedsiębiorczości. Nie było jednak na nie chętnych, dlatego samorząd województwa przekonał Komisję, by zgodziła się przesunąć je m.in. na Uranię.

Hala Urania to obiekt, który jest ważny nie tylko w samym mieście, ale dla całego regionu, i to nie tylko w wymiarze sportowym. Komisja Europejska uznała te argumenty

– mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Miasto od kilku lat ma już projekt nowej Uranii. Ma być nieco większa, choć przy zachowaniu charakterystycznego kształtu. Ma zostać wybudowana hala rozgrzewkowa, podziemny parking, zadaszenie nad lodowiskiem, a przede wszystkim – liczba miejsc na trybunach ma wzrosnąć dwukrotnie, do 4,5 tysiąca.

Występowaliśmy o opinie do związków Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Polskiego Związku Piłki Ręcznej. Piłka ręczna będzie mogła organizować zawody o randze światowej. Jeśli chodzi o piłkę siatkową, to co prawda nie będą to zawody seniorskie o randze światowej, ale juniorzy już tak.

– mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Urania ma też służyć jako miejsce organizacji koncertów i targów.

Samorządowcy przekonują przy tym, że to ostatnia szansa. W kolejnej unijnej perspektywie finansowej najprawdopodobniej nie będzie już szans na pozyskanie funduszy na taki projekt. Tyle, że Olsztyn musi teraz szybko znaleźć pieniądze na wkład własny. Wyniesie on co najmniej 20 milionów złotych. Miasto twierdzi, że te środki znajdzie, choć nie podaje, skąd.

Nasz region potrzebuje wielofunkcyjnej hali sportowej. Czekaliśmy na tę decyzję z wielką nadzieją. Budżet w tym roku jest trudny, ale taka okazja może się nie powtórzyć, więc nie możemy tego zaprzepaścić. Na pewno będziemy wspierać się jakimś kredytem lub obligacjami, także sprzedażą majątku

– mówi Łukasz Łukaszewski, radny współrządzącej miastem Platformy Obywatelskiej. Radni PO twierdzą, że właśnie dlatego warto przeprowadzić zapowiedzianą kilka dni sprzedaż Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego.

Samą budowę nowej Uranii wspiera też opozycja. Szef klubu radnych PiS Radosław Nojman podkreśla, że druga taka okazja prawdopodobnie nigdy się nie powtórzy. Ma jednak wątpliwości co do kosztów.

Kiedy rozpoczynała się dyskusja o modernizacji, ten koszt był praktycznie o połowę niższy

– twierdzi Radosław Nojman.

Nasz kosztorys jest zaktualizowany do obecnych cen

– odpowiada prezydent Grzymowicz.

Jako, że unijne pieniądze pochodzą z kończącej się unijnej perspektywy finansowej, trzeba je wydać szybko. Wybór wykonawcy, podpisanie umowy, a być może nawet rozpoczęcie budowy nowej Uranii – to wszystko powinno stać się w tym roku. Zakończenie i rozliczenie projektu musi natomiast nastąpić najpóźniej do końca roku 2023.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Projekt olsztyńskiej hali Urania

Hala Urania w Olsztynie. Fot. P. Getka

Hala Urania w Olsztynie. Fot. P. Getka

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, hala, projekt, modernizacja, urania
Pracowali nielegalnie na budowie. Kłopoty przedsiębiorcy spod Giżycka, który zatrudnił Ukraińców bez umów

10 obywateli Ukrainy nielegalnie wykonywało prace remontowo-budowlane na terenie powiatu gołdapskiego. Nieprawidłowości wykryli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi. Kontrola legalności zatrudnienia objęto 13 cudzoziemców....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV