Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są zagrożone wyginięciem, ale dzięki leśnikom ich populacja się powiększa. W specjalnym ośrodku wykluło się 25 cietrzewi

Ośrodek hodowli cietrzewi. Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

W prowadzonym od roku Ośrodku Hodowli Cietrzewia działającym w Nadleśnictwie Spychowo na Mazurach wykluło się 25 młodych piskląt. Młode cietrzewie wylęgają się w starannie ukrytych gniazdach, a gdy kurka złoży za dużo jaj, leśnicy przenoszą je do  tzw. klujnika.

Rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak poinformował, że wyklute cietrzewie, mimo upalnego czerwca i zimnego lipca, cieszą się dobrym zdrowiem. Młode cietrzewie są szczególnie wrażliwe na choroby, dlatego ważne jest ciągłe obserwowanie każdego pisklęcia i szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu. Z tego powodu w Ośrodku Hodowli Cietrzewia woliery są monitorowane.

Klucie odbywa się w perfekcyjnie ukrytych gniazdach, które są niebywale trudne do znalezienia, mimo ograniczonej powierzchni w wolierach. Zdarza się, że kurka potrafi znieść o wiele więcej jaj niż jest w stanie wysiedzieć. Wówczas ich nadmiar trafia pod nasiadkę, a w momencie klucia są przenoszone do specjalnego klujnika. Gdy pisklęta się wyklują, trafiają z powrotem do matki, która wodzi je i wychowuje

– opisał Pietrzak. Młode cietrzewie są karmione przez leśników drobnymi owadami, przy czym kontakt ptaków z ludźmi jest ograniczony do minimum.

– Chodzi o to, by pisklaki, które klują się w warunkach hodowlanych, mogły poradzić sobie w naturze – wyjaśnił Pietrzak.

Ośrodek, w którym klują się młode cietrzewie działa od roku i jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie. Dzień otwarcia ośrodka był zarazem ostatnim, w którym budynek można było swobodnie zwiedzać. Leśnicy ograniczają kontakt cietrzewi z ludźmi do niezbędnego minimum.

Cietrzew (Lyrurus tetrix) jest kurakiem, który ze względu na znaczny spadek liczebności w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Obecnie w Polsce na wolności żyje zaledwie 400-500 osobników. Leśnicy z Ośrodka w Spychowie będą wypuszczali młode cietrzewie tam, gdzie kiedyś ptaki te występowały.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nadleśnictwo Spychowo, cietrzewie
Bunkry ukryte pod Spychowem otwarte dla zwiedzających

Kompleks schronów z okresu I i II Wojny Światowej można od dziś zwiedzać w okolicach Spychowa na Mazurach. W miejscowości Połom została otwarta ścieżka dydaktyczna, która jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV