Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd apelacyjny utrzymał wyrok w sprawie Czeczenów. Skreślił tylko jedno zdanie

Ogłoszenie wyroku ws. olsztyńskich zawodników MMA. Fot. A. Piedziewicz

Sprawa apelacyjna Czeczenów rozstrzygnięta. Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy poprzedni wyrok z małą zmianą.

Przypomnijmy, że na początku stycznia tego roku sąd skazał  czterech mężczyzn. Zarzucono im m.in. używanie gróźb i przemocy w celu odzyskania długów.

Najsurowszą karę – 2 lat więzienia z zawieszeniem na 5 lat – wymierzono Piotrowi P. i Michałowi Sz. Mężczyźni mieli zapłacić odpowiednio 32 oraz 25 tysięcy złotych grzywny.

Na karę 10 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata i 5 tysięcy złotych grzywny skazany został natomiast zawodnik MMA, Aslambek S. Ostatni z oskarżonych – Aslan A. dostał 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Musiał również zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny.

W styczniu sąd orzekł, że mężczyźni z nielegalnych działań uczynili stałe źródło dochodu. Po apelacji zmieniono wyrok i wykreślono ten zapis.

Sąd okręgowy, uzasadniając utrzymanie wyroku sądu I instancji, zwrócił uwagę, że osoba pokrzywdzona przez obu oskarżonych w pewnym momencie nie spłacała zaciągniętych pożyczek; obaj oskarżeni zaczęli więc podejmować grozić jej pobiciem czy wyrządzeniem szkody najbliższym, co jest prawnie niedozwolone.

Zawodnicy MMA przyznali wcześniej przed sądem, że pożyczali znajomym pieniądze, które ci mieli z zyskiem zainwestować, m.in. obracając akcjami. Gdy orientowali się, że pożyczkobiorcy trwonią pieniądze zamiast je inwestować, mieli domagać się ich zwrotu.

Prokurator Rafał Łyżwa przyznał wcześniej przed sądem, że w chwili, gdy olsztyńskie CBŚ wykryło tę sprawę, była ona medialnie przekazywana jako „rozbicie zorganizowanej polsko-czeczeńskiej grupy przestępczej„, co nie potwierdziło się na kolejnych etapach śledztwa. Prokurator przyznał także, że nie wszystko, co mówili pokrzywdzeni, było prawdą.

Postanowienie sądu jest prawomocne.

Autor: KPiasecka
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, MMA, aslambek, czeczeni
Porzuciła martwego noworodka na plaży w Starej Pasłęce. Dziś zapadł wyrok

Jest wyrok w głośnej sprawie mieszkanki Fromborka Katarzyny W. Kobieta w październiku 2015 roku na plaży w Starej Pasłęce niedaleko Elbląga porzuciła ciało noworodka. Proces toczył...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV