Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie byłego komornika z Działdowa

Fot. Przemysław Getka

Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez obrońcę byłego komornika z Działdowa, skazanego za nieprawidłowości w trakcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużników – poinformował Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Sprawa dotyczy komornika Sebastiana S.,który przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków w trakcie egzekucji długów od rodziny z Nidzicy prowadzonej w 2011 i 2012 roku. Komornik m.in. bezzasadnie odstąpił od sprzedaży zajętego majątku w drodze licytacji publicznej oraz używał niezgodnych z prawdą wycen zaniżających jego wartość o ponad pół mln złotych.

Sebastian S.wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy w 2016 roku został skazany na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu także grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych, orzekł zakaz wykonywania zawodu komornika na pięć lat oraz zobowiązał do częściowego naprawienia szkody w wysokości ponad 190 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego w tej sprawie Wiktora Ch.

Sąd skazał wtedy także biegłego sądowego z Torunia, na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz zakazał mu pełnienia funkcji biegłego sądowego. Uniewinnił trzeciego oskarżonego w tej sprawie rzeczoznawcę.

Apelacje od wyroku wnieśli obrońcy wszystkich trzech mężczyzn. Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 2018 roku złagodził Sebastianowi S. orzeczoną karę pozbawienia wolności do 1 roku i uchylił orzeczoną karę grzywny, resztę postanowień utrzymał w mocy.

Mężczyzna domagał się ponownego rozpoznania sprawy przez Sąd Rejonowy w Nidzicy i wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Ten oddalił kasację jako bezzasadną.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komornik, rzeczoznawca, Sąd Najwyższy, kasacja, biegły sądowy
Iwona Arent: Dzięki temu wyrokowi opinie biegłych przestają być niepodważalną wyrocznią

To precedensowy wyrok, który zmienia kwestię odpowiedzialności biegłych sądowych. Teraz mogą odpowiadać za swoje opinie - tak zdecydował Sąd Najwyższy. Podstawą była sprawa mieszkańca Olsztyna, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV