Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie sędziego ze Szczytna

Sąd Najwyższy nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego ze Szczytna i przywrócił go do pełnienia czynności służbowych. Sędziemu Andrzejowi Janowskiemu zarzucano, że bezprawnie pobierał zwrot kosztów dojazdu do pracy. Postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie będzie jednak kontynuowane.

Teraz Sąd Najwyższy rozpatrywał w tej sprawie zażalenie sędziego na uchwałę Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku o pociągnięcie go do odpowiedzialności. Szczycieński sędzia w maju 2009 roku otrzymał zgodę prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie na zamieszkiwanie w Iławie, czyli innej miejscowości niż siedziba sądu, w którym orzeka. Na tej podstawie w latach 2009-2018 co miesiąc składał wnioski o zwrot poniesionych kosztów przejazdów na trasie Iława – Szczytno.

Na początku października zeszłego roku prezes olsztyńskiego sądu nabrał wątpliwości, co do rzetelności rozliczeń dokonywanych przez Andrzeja Janowskiego i cofnął mu zgodę na zamieszkiwanie w Iławie. Zwrócił się też do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. W ocenie rzecznika Andrzej Janowski miał uzyskać nienależnie ponad 42 tysiące złotych.

W tej sprawie sędzia Andrzej Janowski złożył obszerne wyjaśnienia. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak poinformował Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie będzie kontynuowane.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, szczytno, sędzia
Konflikt sędziów z prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie domagają się rezygnacji prezesa sądu - Macieja Nawackiego. Prezes Nawacki nie zgodził się na zwołanie zebrania sędziów w trybie pilnym. Uprawniona liczba...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV