Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił adwokatów oskarżonych o płatną protekcję

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Trzej adwokaci oskarżeni o płatną protekcję i dwie osoby, którym prokuratura zarzuciła pomocnictwo w tym procederze – niewinni. Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji.

Adwokaci Ryszard B. z Gdańska, Stanisław B. z Elbląga i Czesław M. – emerytowany prawnik spod Warszawy mieli się powoływać na rzekome znajomości w sądach i za pieniądze załatwiać skazanym przerwy w odbywaniu kar albo uzyskiwać warunkowe zwolnienia. Na ławie oskarżonych zasiadały też dwie osoby, które miały pośredniczyć w kontaktowaniu z nimi osadzonych, zainteresowanych korzystnymi rozstrzygnięciami sądowymi.

Proces  toczył się przez kilka lat, żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Wyrok zapadł w kwietniu 2017 r. , sąd uznał głównych oskarżonych za winnych przestępstwa płatnej protekcji, ale jednocześnie stwierdził, że nie ma dowodów na to, że doszło do oszustwa. Prawnicy zostali wtedy skazani na kary więzienia i grzywny, a Ryszard B. i Stanisław B. otrzymali także 10-letni zakaz wykonywania zawodu.

Dwie pozostałe osoby usłyszały wyroki więzienia w zawieszeniu i grzywny. Apelację od tego rozstrzygnięcia wnieśli wszyscy oskarżeni, a także obrońcy prawników.

Dzisiaj  oskarżeni zostali uniewinnieni  od wszystkich zarzucanych im czynów. Wyrok jest prawomocny.

Autorka: K.Kantor
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, protekcja
Rozpoczął się proces właściciela baru z kebabem w Ełku. Koło baru doszło do bójki, w której zginął 21-letni mężczyzna

Przed Sądem Rejowym w Ełku rozpoczął się proces Larbiego A. Właściciel baru z kebabem w Ełku, pod którym 31 grudnia 2016 r doszło do zabójstwa, jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV