Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd skazał komornika. Oszukani rolnicy dostaną swoje pieniądze

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

180 tysięcy złotych wraz z zaległymi odsetkami odszkodowania od komornika dostaną państwo Drężkowie z Rozóg w powiecie szczycieńskim. Ich gospodarstwo zostało zlicytowane jako czysty grunt za rażąco niską cenę 50 tysięcy złotych, bo komornik wraz z biegłym rzeczoznawcą „przeoczyli” budynki.

Po 10 latach batalii w sądach, nieuczciwego komornika wraz z biegłym rzeczoznawcą udało się skazać prawomocnym wyrokiem. A to z kolei otworzyło drogę do procesu cywilnego o odszkodowanie.

Kilka tygodni temu Sąd Okręgowy w Suwałkach przyznał państwu Drężkom łączną kwotę 240 tysięcy złotych (180 tysięcy złotych i odsetki) za to, że w wyniku licytacji doszło do uszczerbku ich majątku – wyjaśniał Marcin Walczuk, sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach. Z kolei radca prawny Lech Obara, który od początku zaangażowany był w sprawę państwa Drężków uważa, że te pieniądze nie załatwią sprawy do końca. Jego kancelaria będzie domagać się kolejnego odszkodowania, tym razem za straty moralne.

Oba wyroki są precedensowe – czyli: skazanie komornika i orzeczenie o odszkodowaniu, bo otwierają drogę innym pokrzywdzonym do walki przed sądami.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Dodajmy, że to właśnie od sprawy państwa Drężek rozpoczęła się walka z bezprawiem w egzekucji. Dzięki interwencji ówczesnej poseł, a obecnie senator Lidii Staroń, umorzona początkowo przez prokuraturę sprawa, została podjęta na nowo  i do sądu wpłynął akt oskarżenia. Po raz pierwszy w Polsce komornik został prawomocnie skazany – co też otworzyło drogę do ubiegania się w procesie cywilnym o odszkodowanie. Senator Lidia Staroń przyczyniła się również do tego, że wobec komorników zaczęły zapadać kolejne wyroki skazujące (np. w sprawie Wiktora Chruściela – przedsiębiorcy z Nidzicy, rolnika Radosława Zaremby z okolic Mławy, rolników – małżeństwa Stakun z okolic Giżycka i inne). Senator doprowadziła także do radykalnej zmiany prawa.

Autor: D.Grzymska
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, komornik
KRS odrzucił kandydatury. Asesorzy wystosowali specjalne oświadczenie

Ponad 250 asesorów sądowych, w tym 7 z Warmii i Mazur, sprzeciwia się decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, która nie powołała ich na stanowiska. KRS wskazuje na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV