Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd skazał mężczyznę, który planował zamach na rząd i prezydenta

Sąd skazał Wojciecha K. Fot. A. Piedziewicz

4 lata i 8 miesięcy więzienia dla niedoszłego zamachowca z podolsztyńskiego Marcinkowa. Taki wyrok usłyszał Wojciech K., oskarżony o przygotowywanie zamachu na konstytucyjne organy władzy państwowej.

Wojciech K. z Marcinkowa w przeszłości był zawodowym żołnierzem, specjalistą ds. uzbrojenia. Kilka lat temu zaczął wyrażać niezadowolenie z sytuacji w kraju. Wyrażał je m.in. w Internecie – a że jego wpisy zawierały treści rasistowskie, a także groźby pod adresem konkretnych polityków, zainteresowała się nim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 2015 roku jego wpisy i połączenia telefoniczne były monitorowane. Został zatrzymany w czerwcu 2016 roku. Wtedy znaleziono część gotowych substancji wybuchowych oraz substancji chemicznych służących do tworzenia materiałów wybuchowych. Kilka miesięcy później agenci ABW znaleźli kolejne materiały oraz broń – w tym broń automatyczną.

W sumie Wojciech K. miał 25 sztuk broni, w tym automatycznej, i kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. Do tego kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych i substancji do produkcji materiałów wybuchowych, a także elementy bomb.

Proces ruszył w maju tego roku. Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok, skazując Wojciecha K. na 4 lata i 8 miesięcy więzienia.

Od 22 września 2014 roku oskarżony podjął czynności przygotowawcze do podjęcia działalności zmierzającej do usunięcia przemocą konstytucyjnych organów Rzeczpospolitej Polskiej, to jest członków Sejmu, Senatu, członków Rady Ministrów, a także prezydenta

– mówi podczas uzasadniania wyroku sędzia Andrzej Kamiński.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Na ławie oskarżonych zasiadło jeszcze trzech innych mężczyzn – mieszkaniec Warszawy i dwóch mieszkańców Śląska. Wszyscy mieli zarzuty posiadania broni, ale już nie planowania zamachu. Usłyszeli wyroki od roku do 2 lat więzienia.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, zamach, senat, Sąd Okręgowy w Olsztynie, Wojciech K., zamachowiec
Przygotowywał zamach na prezydenta i parlament. Na wokandę wróciła sprawa niedoszłego zamachowca z Marcinkowa

 Mężczyzna w swoim domu pod Olsztynem zgromadził arsenał i zdaniem prokuratury przygotowywał zamach na prezydenta oraz parlament. Od 2014 roku przydomowy arsenał Wojciecha K. urósł do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV