Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd: zatrzymanie i doprowadzenie Tomasza K. do prokuratury – legalne i zasadne

Zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym działalności stowarzyszenia Helper, było legalne i zasadne – uznał białostocki sąd.

Jest to odpowiedź na zażalenie obrońcy byłego posła Prawa i Sprawiedliwości i agenta CBA o zatrzymaniu jego Tomasza K. w połowie lutego, gdy śledczy rozszerzyli postawione mu zarzuty. Sąd w uzasadnieniu przywołał przepisy kodeksu postępowania karnego, na podstawie których prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie podejrzanego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie stawi się on na wezwanie, może w inny bezprawny sposób utrudniać postępowanie, albo gdy zachodzi potrzeba niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zarzuca Tomaszowi K. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenie – wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami – około 10 milionów złotych. Ponadto zarzuty dotyczą oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 milionów złotych dotacji, a także pranie pieniędzy.

Głównym wątkiem śledztwa, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji. Tomasz K. przez pewien czas kierował tym stowarzyszeniem.

Zarzuty w tej sprawie ma też jego żona. W sumie podejrzanych jest prawie 40 osób.

 

Autor: PAP / P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, agent Tomek
Handlarze nielegalnymi papierosami usłyszeli zarzuty. Ponad tonę tytoniu zabezpieczono

Dzięki kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła czterem osobom zarzuty obrotu nielegalnymi papierosami i krajanką tytoniową na ogromną skalę. Zatrzymani...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV