Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorząd lekarski apeluje, by nie kupować leków na zapas

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się z apelem, by nie gromadzić dużych zapasów leków na wszelki wypadek czy na później, bo może ich czasowo zabraknąć dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują.

-Nie wykupujcie w aptekach leków na zapas w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przez zakażeniem wirusowym i nie należy ich przyjmować „na wszelki wypadek” – podkreślił prezes NRL.

Zaapelował też, by nie robić nadmiernych zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore.

-Jeśli ktoś jest przewlekle chory lub na stałe przyjmuje leki, to wystarczy, że zabezpieczy zapas na najbliższe sześć miesięcy. Gromadząc leki na dłużej powodujemy, że może ich zabraknąć dla innych – wskazał.

-Nie kupujcie leków na później, bo dziś może nie starczyć dla tych, którym ratują one życie – zaapelował.

Matyja wyjaśnił, że nawet kilkutygodniowe wzmożenie zakupów leków może spowodować  przerwanie łańcucha dostaw i spowodowanie kryzysu dostępności do produktów leczniczych. Może to – jak zauważył – doprowadzić do podobnej lub większej skali problemu niż jest dziś obserwowana na rynku wyrobów medycznych takich jak maski lub kombinezony ochronne.

Prezes NRL zaznacza, że brak dostępu do leków z kolei spowoduje, że zdrowie Polaków będzie się pogarszać nie z powodu zakażenia koronawirusem, ale braku leków na choroby przewlekłe, na które cierpią.

-W tych trudnych dniach potrzeba nam solidarnego i roztropnego działania, a także poczucia wspólnej odpowiedzialności za najsłabszych – zaznaczył.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, apteka, lekarstwa
Konsultacja lekarska online zamiast wizyty w gabinecie. NFZ zachęca do korzystania z e-recept

Wprowadzone w styczniu e-recepty ułatwieniem przy wykupie leków w zagrożeniu epidemicznym kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus obliguje do zachowania szczególnych środków ostrożności. Jednym z głównych zaleceń jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV