Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorząd ratuje elbląskie zabytki. Gdzie trafią dotacje?

Fot. fotolia.pl

Samorząd Elbląga przyznał własne dotacje na ratowanie czterech elbląskich zabytków wpisanych do rejestru. W sumie przeznaczono na ten cel 175 tysięcy złotych.

Najwięcej, bo ponad 90 tysięcy złotych na fachowe roboty konserwatorskie otrzyma administrator budynku przy ul. 1 Maja, zaś najmniej – zarządca kamienicy przy ulicy Browarnej (na sporządzenie orzeczenia technicznego wraz z badaniami geologicznymi – ma to zapobiec destrukcji obiektu). Poza tym dofinansowanie powędruje do kamienicy przy ul. Wieżowej 21 oraz do budynku przy ul. Bema.

Co roku staramy się wspierać właścicieli zabytków dotacjami z kasy miasta, bo są to kosztowne prace wykonywane pod kierunkiem konserwatora – informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga. Pieniądze na renowację czy prace techniczne przyznawane są po ocenie wniosków przez specjalną komisję. Na końcu decyzję podejmuje Rada Miasta. O dotację mogą zabiegać tylko właściciele lub administratorzy obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Przypomnijmy, władze Elbląga od wielu lat przeznaczają podobne kwoty na pomoc w remontach zabytkowych obiektów. Wniosków jest co roku dużo, ale komisja musi decydować o sprawiedliwym podziale publicznej dotacji.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, samorząd, dotacje, zabytki
Milionowe długi i eksmisje w Elblągu. Zaległości trzech rekordzistów sięgają ponad 600 tysięcy złotych

Prawie 300 mieszkań komunalnych w Elblągu zostało odebranych eksmitowanym najemcom. W trzech przypadkach każdy z dłużników był winien ponad 200 tysięcy złotych wraz z odsetkami. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV