Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowcy o Zalewie Wiślanym

Fot. Sławomir Ostrowski

„Dolna Wisła jako dobro wspólne – jest jednym z tematów obrad VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, w którym uczestniczą przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Chociaż nie mamy bezpośredniego styku z Wisłą, to aktywizacja tej rzeki jest ważna z perspektywy walorów transportowych Zalewu Wiślanego i połączenia z Kaliningradem – uważa marszałek Jacek Protas.

To też powód do dalszej rozmowy o konieczności budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – dodaje Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, który odpowiada za drogi wodne.

00:00 / 00:00

Z analiz wynika, że port elbląski może przerobić rocznie 1,5 mln ton ładunków, z których dużą część łatwo można by przewieźć właśnie Wisłą. To oznacza, że nawet 1/3 przewozów na Wiśle mogłoby pochodzić z portu elbląskiego.

W debacie o powiązaniach dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego oraz wpływie Wisły na rozwój potencjałów regionów rozmawiać będą marszałkowie czterech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. (mstan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany
Zakończono konsultacje ws. ochrony Zalewu Wiślanego

Zakończył się etap konsultacji społecznych planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zalewu Wiślanego. Spotkania, narady i debaty trwały od stycznia. Chodzi o ustalenie kompromisu, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV