Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządy mają coraz mniej czasu na przyjęcie uchwał reformujących system edukacji

Prawie połowa warmińsko-mazurskich gmin nie przyjęła jeszcze uchwał reformujących system edukacji. Samorządy mają coraz mniej czasu na ich przyjęcie.

Proces reformowania oświaty jest dwustopniowy. Gmina czy powiat musi najpierw przyjąć tzw. uchwałę intencyjną, która pokazuje, jak będzie wyglądała nowa siatka szkół. Ta uchwała trafia do zaopiniowania przez kuratorium, dopiero wtedy gmina może przyjąć ją jako ostateczną. Kuratorium ma 21 dni na opiniowanie, a ostateczne uchwały należy przyjąć do końca marca. Uchwały intencyjne powinny trafić do kuratorium do 8-9 marca. Tymczasem przyjęły je dopiero 62 gminy. To dwukrotnie więcej, niż było przed tygodniem – ale wciąż dopiero nieco ponad połowa wszystkich gmin.

– Wiem, że bardzo wiele samorządów ma już praktycznie przygotowane uchwały i ustalone terminy posiedzeń rad miast czy rad gmin. Dlatego nie widzę tu zagrożeń – komentuje warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. Spośród uchwał, które kuratorium już zdążyło zaopiniować, zdecydowana większość dostała opinię pozytywną. Było jednak kilka takich, które dopuszczono warunkowo i gminy muszą wprowadzić poprawki. W trzech przypadkach są to poprawki korzystne dla uczniów z mniejszych miejscowości.

– Dla przykładu gmina Bisztynek nie chciała w nowej sieci szkół uwzględnić szkoły w Grzędzie. My natomiast chcemy, by sieć była pełna, dlatego gmina musi poprawić uchwałę – podkreśla Wojciech Cybulski. Podobna sytuacja jest też w gminie Lubomino i Węgorzewo. Tam także kurator nakazał, by w siatce szkół uwzględnić szkoły w mniejszych miejscowościach.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Jednocześnie kuratorium informuje o wsparciu finansowym dla samorządów na dostosowanie szkół do reformy. – Chodzi np. o sytuacje, gdy gimnazjum jest przekształcane w szkołę podstawową. Wtedy samorząd może starać się o pieniądze na zakup wyposażenia do świetlicy czy wyposażenia klas pod potrzeby dzieci – wyjaśnia Sława Agata Gęśla z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty. Nabór wniosków ma zostać uruchomiony na przełomie lutego i marca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, szkoła, kuratorium, nauka, edukacja, reforma, klasa, oświata
Kodowanie i programowanie w szkole nauczy kreatywnego myślenia

Informatyka z elementami programowania – taki przedmiot już od września wchodzi do podstawy programowej i będzie towarzyszył uczniom od pierwszej klasy podstawówki do końca szkoły średniej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV