Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sanepid ostrzega przed dopalaczami: Potrafią działać bardzo szybko i mocno

Fot. fotolia.pl

Nie ma dnia, aby do polskich szpitali nie trafiły osoby, które zatruły się dopalaczami. Działanie tych silnie toksycznych środków odurzających jest bardzo trudne do przewidzenie i, niestety, może zakończyć się tragicznie.

Okazuje się, że po dopalacze sięgają nie tylko nastolatkowie, ale też dorośli – podkreśla terapeuta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Marcin Milkowski.

To są generacje narkotyków starej generacji, po których nie wiemy, jak będzie wyglądała reakcja organizmu człowieka. Najstarszy pacjent, jakiego spotkałem po użyciu dopalaczy miał 63 lata. Mieliśmy nadzieję, że dopalacze nie będą uzależniały, jednak jest zupełnie inaczej – uzależniają bardzo szybko i gigantycznie mocno

– zaznaczał Marcin Milkowski.

W całej Polsce działa infolinia dopalaczowa. Jej numer to 800 060 800. Dzwoniąc na infolinię możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia osób uzależnionych.

Dodajmy, że dopalacze, jako substancje o złożonym składzie chemicznym sprawiają, że wiele osób które po nie sięgają stają się agresywne i nieobliczalne.

00:00 / 00:00

 

Autor: I.Malewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, narkotyki, dopalacze, Marcin Milkowski
W 2016 roku odnotowano 27 śmiertelnych zatruć toksykologicznych. „W Polsce nie ma żadnego regionu wolnego od dopalaczy”

Jedne dopalacze stymulują, czyli dodają energii, inne mają hamować, uspokajać. Należy się bać osób, które są pod wpływem dopalaczy, bo ich reakcje mogą być przeróżne. Gościem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV